הרב מאיר ברוק וילדי אזרבייג'ן
הרב מאיר ברוק וילדי אזרבייג'ן
כוחו של ילד קטן

כשכולם יצאו מבית הכנסת, ורק היתומים נותרו לתפילת יזכור, הבחין השליח בדוד הקטן שנותר במקום, כולו ממרר בבכי (עלה במחשבה)
הרב אברהם ברקוביץ'
ביום הכיפורים בשנה שעברה הודיע שליח חב"ד בבאקו הרב מאיר ברוק לבאי בית הכנסת כי הגיע הזמן לכל מי שהוריו הלכו לעולמם לומר את תפילת 'יזכור'. הוא הסביר למתפללים כי מי שהוריו בחיים עליו לצאת מבית הכנסת למשך תפילה זו. המקום התפנה מאדם למעט עשרות מתפללים, אנשים ונשים, בגילאים מבוגרים.

"ראיתי נער צעיר שנראה נסער למדי", סיפר הרב ברוק, "וזיהיתי את דוד, תלמיד חדש בבית הספר היומי של 'אור אבנר חב"ד'", נזכר הרב ברוק. "הנחתי שהוא לא הבין שעליו לצאת החוצה, וכך התחלתי להוציא אותו יחד עימי. אך כאשר סבתו ראתה אותו יוצא, ניגשה אליו ואמרה לו להישאר".

"הוא יתום. הוריו נפטרו לא מזמן, לחשה האשה באוזניי".

לאחר שיצא החוצה, הביט הרב ברוק מבעד לחלון אל תוך אולם התפילה וראה את דוד עומד בראש מורכן, כשגופו השברירי רועד מבכי הנשפך מתוך לבו.

במהלך ההפסקה שבין תפילות יום כיפור, איתר הרב את הילד ואת סבתו. הרב כרך את זרועו סביב כתפיו הצנומות של הילד ושאל אותו על הוריו. אביו של דוד היה פועל בניין, כך סיפר, הוא נהרג בתאונת עבודה לאחר שנפל מפיגום ומת מפצעיו. זמן רב לאחר מכן הלכה אמו לעולמה, לאחר שמצבה הנפשי והבריאותי הכריע אותה. היא נפטרה מהתקף לב.

"בבית הספר החדש שלי למדתי", אמר דוד עם זיק של תקווה בעיניו, "שה' שומע לכל התפילות הנאמרות ביום הכיפורים. וכאשר הגיעה העת לומר תפילה מיוחדת ליתומים, הייתי בטוח שה' שומע את כאבי. ביקשתי מהקב"ה לשלוח לבבושקה (סבתא) די כסף שלא נהיה עוד רעבים. וגם הבטחתי לה' שבתמורה לזה אני אהיה ילד טוב".

כאשר הסתיימו חגי תשרי, החל הרב ברוק וצוותו בביקורי בית בבתיהם של 200 התלמידים החדשים בבית הספר 'אור אבנר חב"ד' בכדי לראות, האם ישנם עוד משפחות הזקוקות לתמיכה כספית, לסיוע רפואי או לשירותים סוציאליים או הומניטריים אחרים.

הרב גילה כי בקהילה היהודית של באקו, המונה 40,000 יהודים, ישנם ילדים רבים, יתומים או ילדים מבתים הרוסים, ילדים ממשפחות מצוקה, ואלה, רבים מידי. הרב ברוק החל בצעדים הראשונים במטרה לפתוח בבאקו בית יתומים שיוכל לשרת את יהודי אזרביג'ן.

מידי שבוע, מאז אותו יום כיפורים שלפני שנה, דוד וסבתו עושים את השבת בביתו של הרב ומשפחתו. דוד שוב מוקף חום ואהבה של משפחה קרובה. תמיכתה המתמדת והעידוד של הקהילה, לצד סיוע פיננסי וחינוך מעולה, המסייעים לרפא את הלב השבור.

ללמדך כוחו של ילד קטן ויתום בתפילת יזכור ביום כיפור.

ח' בתשרי תשס"ו
תגובות
3
1. סיפור מרגש! הרב ברוק- עלה והצלח
לנחת רוח המשלח
ח' בתשרי תשס"ו
2. לא נוסף אפס מיותר?
הרב ברוק שליח מסור ומיוחד שטיפס על קיר חלק בבאקו .ועושה המון נח"ר למשלח .

אבל 40,000 יהודים לא טעות ?
ד' בחשוון תשס"ו
3. גם אני מחפסת את אמא
גם אני מאומצת והייתי בבית יתומים בבאקו מי יכול לעזור לי
ב' באייר תשס"ט