רק הצעירים מסוגלים

לפעמים הגאונות מתאפיינת בפשטות, במקום להביא סברות האם ניתן להביא לאחדות, עלינו לעשות מה שהרבי תובע • מאת הרב אליהו וילהלם


לאחרונה הופך נושא האחדות בחב"ד ל"שיחת היום" בין כל שניים שנפגשים, לאו דוקא ברמה המעשית אלא ובעיקר בניתוח המצב, כל אחד והראיה שלו, כל אחד והגישה שלו, כולם מדברים ומדברים, אבל בסופו של דבר בכללות נשאר הענין בעולם הדיבור.

לכן שבתה את ליבי היוזמה הברוכה של "ועד האברכים" - "ופרצת תשס"ז" שיצאו במבצע מעשי גדול שענינו פשוט להתעסק בעניני הרבי המקובלים ללא חילוקי דעות, על כל הקבוצות המרכיבות את חב"ד.

לפעמים הגאונות מתאפיינת דוקא בפשטות, במקום להביא אלף ואחד סברות לכאן ולכאן איך והאם צריכים או יכולים להביא לאחדות בחב"ד, עלינו לשנס מתניים ולעשות פשוט את מה שהרבי מבקש ותובע מאיתנו לעשות.

אין ספק, רישום ילדים למוסדות חב"ד זה מבצע מבורך, כל מי שמכיר מקרוב את הנושא יודע עד כמה גדולה ההשפעה על התלמיד ועל משפחתו כתוצאה מכך שהוא לומד במוסד חבד"י.

מנהלי ומורי בתי ספר חב"ד שאינם נמצאים בריכוזי אנ"ש הגדולים, עמלים רבות על מנת להחדיר יהדות וחסידות בתלמידים ובני משפחתם שרובם מתוודעים לדרכו של הרבי רק בין כותלי בתי הספר.

כל תלמיד נוסף שמצליחים לרשום לכיתה א' בבית ספר חב"ד מהווה חגיגה לצוות בית הספר, כולם יודעים מה המשמעות הרוחנית (וגם הגשמית וכתוצאה מכך שוב הרוחנית) בתוספת התלמידים, לכן בכל בית ספר חבד"י ישנם אלו מתוך הצוות ומחוצה לו שעמלים קשה בנושא בכל שנה ושנה.

יוזמת "ועד האברכים" ראויה לכל שבח, על כך שמגישים את הנושא החשוב הזה למודעות של כל חסידי חב"ד בארה"ק.

בעלון שהוציאו מופיעים רכזים ובתי ספר חב"ד בערים שונות ברחבי הארץ, הבחנתי שבעצם לראשונה מפעילים את כל חסידי חב"ד לרישום תלמידים לכל בתי הספר שמנוהלים על ידי חסידי חב"ד, גם בתי הספר שתחת הנהלת ה"רשת" וגם בתי הספר שתחת הנהלת "אור אבנר".

ראיתי גם שבאותו פרוספקט יכלו להביא את דברי הרב מנחם ברוד לצד דברי הרב שלום דוב וולפא שכידוע הם נמצאים בשני עברי המתרס, בנושא המרכיב את הקבוצות בחב"ד.

יוזמה כזו באופן כזה יכולה לבוא רק על ידי אברכים צעירים שאין להם כל מטענים שליליים ואישיים נגד אף אחד ומה שמענין אותם זה רק "גופו של עניין", יבורכו האברכים על יוזמתם ויתן ה' שבאמת יצליחו במשימתם.

יחד עם זאת מחובתנו לציין שעבודת הרישום לבתי הספר זה לא עבודת אינסטנט וגמרנו, בשנים האחרונות כבר ראינו יוזמת "אברכים צעירים" (אולי מדובר באותם אברכים?) בחלוקת "ח"י רוטל" בתהלוכות ל"ג בעומר, בחלוקת השלוקים בתהלוכות מסתיים המבצע בדיוק כשהילד לוגם את השלוק להנאתו לאחר ברכת "שהכל".

כחסידי חב"ד אנחנו רגילים למשימות מיידיות, אצלנו מקובל שלא עלינו לראות תמיד מה הם תוצאות הפעילות שלנו, אנחנו רגילים להניח תפילין ליהודי ולאו דוקא להמשיך לעמוד איתו בקשר ולבדוק את תוצאות העניין, כך בכל מבצעי הרבי שאנו עושים, המבט שלנו הוא בדרך כלל שאנו צריכים לעשות! לאו דוקא לראות את התוצאות!

אבל כשמדובר בפעילות של רישום לבתי ספר, אין ברירה וחייבים ללוות את הפעילות עד לתוצאה הסופית והיא  –  כניסת התלמיד בראשון לספטמבר לבית ספר חב"ד רק אז מתחילה בעצם העשייה!

עבודה זו היא עבודה מאומצת ואי אפשר להסתפק רק בהוצאת פרוספקטים יפים ומודעות פרסום - חזקות ככל שיהיו, כאן צריך לשנס מתניים ולעבוד ברצינות, כי במקרה הזה רק מבחן התוצאה הוא הקובע אם המבצע היה מוצלח או לא, כל מנהל/ת בית ספר יוכל לומר בראשון לספטמבר אם המבצע הביא להוספת תלמידים לבית ספר או ח"ו לא.

ממודעות הפרסום נוכחנו לראות שישנם רכזים בכל אזור, אני מקווה שהאברכים המארגנים מודעים לצורך להבהיר לרכזים ולאברכים שהם חייבים לעמוד בקשר הדוק עם הנהלות בתי הספר, ללוות את המשך התהליך שיווצר כתוצאה מביקור הבית, על ידי טלפונים חוזרים, הזמנות לאירועים שונים, בהתאם לשרשרת הפעילויות השונות שכל בית ספר עושה לצורך הגברת הרישום, עד לתחילת שנת הלימודים.

שוב ברכות לצעירים על יוזמתם ואולי הגיע הזמן בכלל להכניס כוחות צעירים וחדשים בכל המנגנונים בחב"ד, כך אולי נחסוך לדבר יותר מדי על אחדות...

א' בשבט תשס"ז
תגובות
12
1. מאמר מצויין נכון מאוד
הרב וילהלם כל הכבוד אתה כתבת את תימצות השבת האחרונה שלי.
היה לי אורח חסיד סאטמר וסיפר לי שמאז שהרבי מסאטמר נפטר החלה המחלוקת הדבר הטוב ביותר שקרה לחסידות מאז ומעולם. הצעירים באים לידי ביטוי מעשי בעסקנות בהוראה ועוד.
גם בחב"ד רואים את ההצלחה של הרמי"ם והמשפיעים הצעירים ועוד.
נכון מאוד
ב' בשבט תשס"ז
2. יפה
ב' בשבט תשס"ז
3. רישום למי ולמה?
מעניין, בזמנו היתה הוראה מפורשת לא לקבל ילדים אתיופים שלא עברו גיור כהלכה, ובגלל זה מוסדות חב"ד לא קבלו תקציבים, והרבי עמד על כך בכל התוקף, אבל מעניין, שבעיר לוד, יש בית ספר חב"ד בשכונת רסקו, שם 90% ילדים מאתיופיה שלא עברו גיור כהלכה, והנהלת רשת חב"ד מעלימה עיין.
ב' בשבט תשס"ז
4. בחוגים אחרים מצליחים מאוד ברישום ילדים
בקטע הזה של רישום ילדים למוסדות יש לחב"ד מה ללמוד משיטות הפעולה של החוגים האחרים, כמו הכוללים של "קרן וולפסון" וכד'.

חבל שאנחנו מזניחים את השטח בתחום הזה.
ב' בשבט תשס"ז
5. לרבי בפירוש חשוב גם התוצאות
זה לא מדויק לומר שבחב"ד התוצאות לא חשובות, להיפך - כיון שאנו יודעים את התוצאה של הנחת תפילין בלבד אנו מחשיבים גם את הפעולה הזו נטו.

לא כמו בחוגים אחרים שאצלם הכל נמדד בכמה חוזרים בתשובה כבר הצליחו להוסיף ולהפוך לחרדים.
ב' בשבט תשס"ז
6. ביקורי בית
אנחנו צריכים ללמוד מאחרים
פשוט בלי פחד ובושה ללכת לביקורי בית להראות תמונות מה הולך בבתיה''ס החילוניים ולהפחיד קצת את ההורים ובטוח שזה עובד מנסיון
ב' בשבט תשס"ז
7. מה זה "בית ספר חב"ד"?
האם רא"ו שכח את השם "רשת אהלי יוסף יצחק"? האם לא זה שצריך לאחד את כל המקושרים, לדבוק במוסדות שהרבי הקים?
ב' בשבט תשס"ז
8. במקרים מסויימים: לאו דוקא חב"ד
יש להדגיש שהרבי הריי"צ והרבי נשיא דורנו דיברו תמיד על "החינוך הכשר".

כמובן שיש להעדיף את החינוך החבד"י אבל במקום שאין מסגרת חינוכית חבדי"ת צריכים עסקני אנ"ש לדאוג שהילדים ילמדו בחינוך חרדי כללי.

ב' בשבט תשס"ז
9. תגובה ל - 7 כנראה אתה לא מהצעירים
את הצעירים לא מעניין הפוליטיקות המצופות בקדושה!

בית ספר חב"ד הוא בית ספר שמחנך את תלמידיו כרצון הרבי!

אין ספק שבאמצעות "רשת אהלי יוסף יצחק" הוקמו בזמנו כל בתי הספר במסגרת הזו, לאחרונה גם חלה התעוררות בהנהלת הרשת בזכות הכנסת כוח צעיר לתוכה.

אור אבנר הקימו בתי ספר שמקרבים ליהדות לחסידות ולרבי ואין ספק שצריכים לעודדם ולעזור להם ברישום תלמידים כמו לכל בתי הספר של ה"רשת".

אין ספק שלרבי יש נח"ר מכל בית ספר שמקרב את התלמידים לדרכו.
ב' בשבט תשס"ז
10. yeshar koach
kol hakavod.roim sheinyan hachinuch nishar badam shelcha
ב' בשבט תשס"ז
11. הרבי במכתב: הרישום לבתי ספר: צנור וכלי להצלחה בענינים פרטיים
בדיוק היום ראיתי מכתב של הרבי בנושא.

מודפס בחלק י"ח מכתב ו'תתמ"א וזלה"ק:

"נעם לי לקרות במכתבו שעסק ברישום ושעבר בהצלחה, ובודאי גם שאר חבריו בעבודה זו עוסקים בזה במרץ הדרוש והשי"ת יצליחם גם הם להגדיל תורה ולהאדירה בהתפתחות ביה"ס, ובודאי זה הצנור והכלי להצלחה בעניניהם הפרטים".

כל תוספת מיותרת.
ג' בשבט תשס"ז
12. מצוינות
הגיע הזמן שלא רק נסתובב ונחפש פרירים שירשמו אצלנו ילדים/ תלמידים.
הגיע הזמן שנקדיש זמן לאיכות המוסדות.
כל מי שחשוב לו מוסדות של הרבי, שיגיע למוסד הקרוב לביתו וישאל את המנהל : "מה אני יכול לעשות שהמוסד יהיה יותר טוב ! חוץ מכסף ורישום.
כגון : קישוט לבית הספר, לתקן ספרים של הספריה, לעזור בעיצוב החצר ולהביא צמחיה יפה וכו'
הגיע הזמן שנזמין ילדים למצויונות.
ד' בשבט תשס"ז