ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
'מבצע תפילין' • היו ימים
לפנינו תמונה של 'מבצע תפילין' מימי הבראשית שלו, עת הכריז הרבי עליו הרבי לפני כארבעים שנה, בעיצומם של ימי מלחמת ששת הימים ■ אם יש לכם פרטים נוספים על התמונה, או זיהוי של המופיע בה, שתפו אותנו במערכת התגובות
     3 תגובות לכתבה זו
 
'מבצעים' באלסקה • היו ימים

לידי מערכת 'שטורעם' הגיעה היום תמונה בה נראה השליח באלסקה, הרב יוסף יצחק גרינברג, לפני שנים, במהלך 'מבצע תפילין' ליהודי מקומי, במקום שנראה כמו שפת אגם או ים.

אם יש לכם פרטים נוספים על התמונה, שתפו אותנו במערכת התגובות.

     2 תגובות לכתבה זו
 
המעוז ניצל בזכות הנחת תפילין
קטע העיתון על רקע 'מבצע תפילין'
קטע העיתון על רקע 'מבצע תפילין' | צילום: ארכיון שטורעם

לידי מערכת 'שטורעם' הגיע בימים אלו גזיר עיתון מלפני כשלושים שנה מתוך העיתון 'שערים', בעיתון נכתב כי חייל ופלוגתו ניצלו מהמצרים בזכות הנחת תפילין.

"במעוז שהה איתם ביום כיפור חזן צעיר מחסידי חב"ד שהגיע לערוך איתם את תפילות היום, למחרת בבוקר, כאשר כל החיילים היו פזורים בעמדות הירי, סבב החזן על החיילים והציע להם להניח תפילין, הם נענו ברצון לחבקשתו, החייל (ששמו שמור במערכת) ציין שזה היה המעוז היחידי שכל חייליו הצליחו להתחמק ולהנצל מבלי שאיש מהם יפגע".

לקריאת הסיפור המלא, לחצו על התמונה להגדלה.

    
 
'מבצע תפילין' בתשכ"ג...

רבים מציינים את שנת תשכ"ז בה פרצה מלחמת "ששת הימים" כ"שנת הלידה" של "מבצע תפילין".

ברם, מהכתבה שלפנינו (עתון "חדשות חב"ד" בחורף תשכ"ג) עולה כי לפחות 4 שנים לפני מלחמת ששת הימים כבר התקיים "מבצע תפילין" ע"י החסידים ר' יונה איידלקופ ע"ה ור' ברק'ה חן ע"ה (שהיום חל יום היארצייט שלו) שזיכו יהודים בהנחת תפילין בטבורו של רח' אלנבי בתל אביב.

לפי הכתבה, על ארגון המבצע ומימונו היה אחראי ר' משה ירוסלבסקי ע"ה מתל אביב "ואילו בראש הצוות הניצב במקום עומד ר' ישראל קוק מכפר חב"ד".

     1 תגובות לכתבה זו
 
הרבי תורם ל'מבצע תפילין'

לפנינו קטע מתוך עיתון 'בכרם חב"ד' מחודש מנחם אב תשכ"ז, זמן קצר לאחר קריאת הרבי לצאת ב'מבצע תפילין'. העיתון מדווח כי הרבי תרם אלף דולר (3 אלף לירות) לצעירי אגודת חב"ד למען 'מבצע תפילין'.

בקטע המצורף גם שמות התורמים ב'שרשרת המצוות' לטובת המבצע. לחצו על הקטע להגדלה.

    
 
'מבצעים' מבעד לחומת הכלא

40 שנה למבצע תפילין: הרב שלום בער ליפסקר, שליח הרבי בבל הארבור, פלורידה. ומנהל הארגון אל"ף לאסירים יהודים בארה"ב מניח תפילין עם אסיר יהודי באחד מבתי הכלא בארה"ב, בשנת ה'תשמ"א - 1981.

התמונה המרגשת אולי מעידה יותר מכל על מסירותו של השליח למען אסירים יהודים בארה"ב, שהחלה, מסתבר, כבר לפני עשרות שנים. כיום גדל הארגון ופועל למען אסירים בכל רחבי ארה"ב בהיקפים נרחבים.

    
 
החב"דניק נהרג. ה'מבצע תפילין' שלו המשיך

במהלך תשכ"ז ביצעה הגב' שפרה גולומבביץ', אלמנתו של ר' דוד גולמובביץ' הי"ד יוזמה של 'מבצע תפילין' פרטי לזכר בעלה החסיד, תושב כפר חב"ד, שנהרג על גדות תעלת סואץ.

הדבר החל עוד למעשה על ידי המנוח בעצמו, כאשר בהיותו בצבא, בשעת המלחמה זיכה את חבריו, בהתאם להוראת הרבי, במצוות הנחת תפילין. כאשר באו החברים למחלקה לנחם את המשפחה האבלה הודיעו על החלטתם להמשיך בקיום המצווה.

במפגש הפלוגה שהתקיים בקיבוץ "גבעת ברנר" עליו נמנו כמה מבני הפלוגה נאם ר' מרדכי צבי גרינוולד ידידו של המנוח ועורר על קיום המצווה. משפחת המנוח תרמה באותם ימים, לבקשת בני הפלוגה, 17 זוגות תפילין לחברים שהבטיחו לקיים מעתה את מצוות הנחת תפילין.

    
 
אבא אבן תורם ל'מבצע תפילין'
אבא אבן על רקע מכתבו לרב ליבוב
אבא אבן על רקע מכתבו לרב ליבוב

לאחר 'מבצע תפילין' שהוכרז על ידי הרבי פתחו חסידי חב"ד ב"שרשרת המצוות", במסגרתה תרמו כל אחד כפי יכולתו (בלירות כמובן...) תרומה ל'מבצעים', כאשר כל מי שתורם "מזמין" חבר לתרום, וכאשר זה תורם הוא מזמין אחריו חבר נוסף.

לפנינו מכתב שנשלח משר החוץ אבא אבן (מי שכיהן במשך שנים רבות בתפקיד וכונה "הדיפלומט מספר אחת של ישראל") ליו"ר צעירי חב"ד דאז הרב ישראל ליבוב ז"ל, ובו תורם שר החוץ כסף עבור 'מבצע תפילין'. אבא אבן הרים את התרומה במסגרת "שרשרת המצוות" לאחר שהוזמן על ידי חברו להרים תרומה.

"על ניהולו של מבצע זה תבוא עליכם ברכה", כותב אבן לרב ליבוב במכתב שנשלח בכ"ח אב תשכ"ז.

     2 תגובות לכתבה זו
 
הרבי מעודד ונוסך תקווה

במסגרת הפרויקט המיוחד לכבוד 40 שנה ל'מבצע תפילין' אנו מפרסמים היום מסמך שנשלח מטעם צעירי חב"ד לרבנים ועסקנים ובו הובא קטע מדברי הרבי בתהלוכת ל"ג בעומר תשכ"ז המעודדים את בני ישראל.

"מוטלת עליכם זכות מיוחדת לעזור להם, על ידי שתלמדו פסוק נוסף בתורה ועל ידי שתקיימו עוד מצווה ועוד מצווה ולא להזניח שום הזדמנות בזה", נכתב בשיחה המתורגמת מאידיש.

בשולי המכתב הובאו ציטוטים מעודדים מהרבי לוועד כפר חב"ד ולתלמיד מחו"ל ששאל האם לשוב למדינתו.

    
 
ארבעים שנה ל'מבצע תפילין': פרויקט מיוחד ב'שטורעם'
מבצע תפילין, 40 שנה
מבצע תפילין, 40 שנה | צילום: ארכיון שטורעם

בימים אלה מציינים ארבעים שנה למלחמת ששת הימים. בעיצומם של ימי המלחמה, בימים הסמוכים לנצחון הגדול על צבאות ערב תוך כדי ניסים גלויים, בשבת פרשת במדבר תשכ"ז, השבת שלפני חג השבועות, יצא כ"ק אדמו"ר זי"ע בהכרזה על 'מבצע תפילין'.

הרבי דיבר על החשיבות והסגולה שיש למצווה זו להרתיע את האויב, על פי דברי הגמרא: "וראו כל עמי הארץ כי שם ה' נקרא עליך ויראו ממך. תניא רבי אלעזר הגדול אומר, אלו תפילין שבראש".

במלאות 40 שנה למבצע תפילין, אנו פותחים בפרויקט מיוחד. בשבועות הקרובים נעלה, כאן ב'שטורעם', תמונות, מסמכים, סיפורים, ראיונות וקטעי עיתונות, הקשורים ל'מבצע תפילין'.

     2 תגובות לכתבה זו
 
תשל"ג: מעוללות מבצע תפילין
"אמש אמר הרבי שליט"א לארגן את המבצע בדייקנות ובזריזות ושיהא באופן של: מיט א שטורם". צעירי חב"ד במכתב לאנ"ש (היו ימים)
     2 תגובות לכתבה זו
 
הרבי מגיה את דף המבצעים
בהמשך לפרסומים ב'שטורעם' עם כניסתנו לשנת ה-40 ל'מבצע תפילין': הגהות מהרבי על דף קריאת שמע ל'מבצעים' שהופק באנגלית (היו ימים)
     2 תגובות לכתבה זו
 
'מבצע תפילין'. לא רק לחב"ד
חסיד חב"ד עם חייל צה"ל ב'מבצע תפילין' על צריח הטנק
חסיד חב"ד עם חייל צה"ל ב'מבצע תפילין' על צריח הטנק
האם כדי לעסוק במבצע תפילין יש להמנות עם חסידי חב"ד? מכתב נדיר של הרבי. מוגש לרגל שנת הארבעים למבצע תפילין (היו ימים)
     3 תגובות לכתבה זו
 
מה לעשות נגד האיום האיראני?
תפילין
תפילין | צילום: ישראל ברדוגו
צרור פרסומים בנושא 'מבצע תפילין' בתקופת המלחמה, עמו ביקש הרבי למגר את האיום של "מצפון תפתח הרעה" (היו ימים)
    
   
יש לכם ידיעה? תמונה בלעדית? מזל טוב? דעה בנושאי אקטואליה? שילחו אלינו ונפרסם