ב"ה יום רביעי, א' אדר תשפ" | 26.02.20
הרב יעקב מזרחי ע"ה
הרב יעקב מזרחי ע"ה
"אין זה מדרכי חב"ד כלל"

במכתב אל ח"כ הרב יעקב מזרחי ע"ה הביע הרבי את צערו מאירוע שהתרחש בחתונת אחד מבניו וכן הביע קורת רוח מבניו של הרב מזרחי (היו ימים)
מערכת שטורעם

השבוע, בראש חודש אלול, יתקיים כינוס תורה מיוחד בעיר רחובות לזכרו של הרב יעקב מזרחי ע"ה, חסיד ועסקן רב פעלים, שיום פטירתו חל ביום זה..

בקשר לכך, אנו מפרסמים איגרת שכתב אליו הרבי בימי הסליחות של שנת תשכ"ה, בתגובה למכתבו מתאריך ח"י אלול, ובו מביע הרבי את צערו מאירוע מסוים שהתרחש בחתונת אחד מבניו.

הרב מזרחי שימש אז כחבר כנסת מטעם אגודת ישראל והיה עסקן ידוע ובחתונת בנו השתתפו אנשי ציבור וביניהם עסקן מסוים שהרבי דיבר נגדו בחריפות בקשר לגזירת מיהו יהודי. כשהגיע לחתונה צעקו עליו וביזו אותו.

דבר המעשה הגיע אל הרבי שהביע את צערו במכתב, "ובפרט שאין זה מדרכי חב"ד כלל וכלל, ובמיוחד שנגע בשמחת חתן וכלה".

וממשיך הרבי במכתבו אל הרב מזרחי: "והפיג קצת הצער מה שבאותו מעמד עצמו הרב, שהוא הוא על פי תורתנו תורת חיים מרא דאתרא, מחכה וכולי".

בהמשך המכתב מתמקד הרבי בתאריך ח"י אלול יום הולדת שני המאורות הגדולים ולימוד החסידות "בפרט בין אחינו הספרדים עדות המזרח שמאז ומתמיד קביעות להם בלימוד פנימיות התורה".

בסוף המכתב מביע הרבי: "קורת רוח והנחת הרוח מיוצאי חלציו שיחיו, אלו שריאיתים, וגם אלו שעומדים אתי בכתובים"...

כ"ט במנחם-אב תשס"ו
מכתב הרבי. לחצו להגדלה
מכתב הרבי. לחצו להגדלה
 
הגב לכתבה

תגובות
6
1. תאריך לא נכון
השטורם של מיהו יהודי התחיל בתש"ל ומכתב זה הוא משנת תשכ"ה וצ"ע
כ"ט במנחם-אב תשס"ו
2. זוכרים
רבים זוכרים את צלחת האורז שהוטחה אז בפניו של חה"כ שלמה לורנץ.
ודאי שלורנץ עצמו זכר את האירוע במשך שנים רבות, וכמובן שזה לא סייע לו לאהוד את חב"ד.
כ"ט במנחם-אב תשס"ו
3. ח"כ מזרחי
היאך יתכן מיהו יהודי- שהרי הרבי התחיל המאבק במיהו יהודי בפורים תש"ל
כ"ט במנחם-אב תשס"ו
4. אם אינני טועה זורק הצלחת
היה ממנהלי קה"ת באה"ק
ל' במנחם-אב תשס"ו
5. אכן היה - מאך אולי ללא קשר למיהו יהודי,
א' באלול תשס"ו
6. חזית דתית
זה היה בסוף תשכ''ה שאגודת ישראל התנגדה למאמץ של הרבי לאחד את כל המפלגות הדתיות לבחירות כחזית דתית מאוחדת , ולורנץ היה מהמובלים אצלם, באותו זמן התקיימה החתונת הבת של הרב מזרחי, והרב מזרחי בקש מלורנץ לא להגיע לחתונה, כי הרב מזרחי חשש מאד שהופעתו של לורנץ בחתונה בכפר חב''ד יגרום לעימות, וכן זה קרה, איך שהוא נכנס לאולם האולם הפך בין רגע לזירת קרב כל העסקנים המבוגרים ובעיקר הבחורים המבוגרים איבדו את ראשם והתחילו בצעקות וזריקת צלחות אורז ושפכו עליו בירה וסודה עד שהוא קם ועזב את המקום,
שבוע לפני זה מנחפ פרוש הגיע לחתונת בן דודו חסיד חב''ד ירושלמי החתונה התקיימה בירושלים ברגע שהוא נכנס לאולם נגש אחד מהיונגלייט שלנו והכריז היות וזוהי חתונה חסידית אז אחד שלוחם ברבי שיעזוב המקום ואכן ישר עזב את המקום, חב''ד תמיד סבלה מאגודת ישראל והעומדים בראשה אבל אחרי המעשה הזה, לורנץ במיוחד התנקם בנו בכל הזדמנות, בעניני כפר חב''ד ותוחלת, ואחרי זה בעניני מיהו יהודי ושטחים וכו'
א' באלול תשס"ו