ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
אתמול בישיבה בכפר חב"ד
אתמול בישיבה בכפר חב"ד צילום: אליהו לוי, שטורעם
לר"מ בישיבה מגיע לא פחות משליח מוכשר ● דעה

נסו לברר עם ילדכם את מי מהצוות הוא מעריך במיוחד; את מי הוא מעריץ ורואה בו דמות לחיקוי; לאיזה ר"מ או משפיע הוא נקשר בקשרי עבותות אהבה ● לאחר מכן אל תתעצלו. גשו אל הטלפון וספרו לאותו ר"מ את הערכתכם אליו ● בצעד קטן זה גרמתם לתוספת של עידוד ומוטיבציה לאותם רמ"ים, משפיעים או משגיחים - שזה מגיע להם ● כמה טיפים להורים המשגרים את ילדיהם לישיבות בימים אלו מעטו של ר"מ בישיבה חב"דית
ח' הלוי

כיצד נשפר את מערכת החינוך של ילדינו? איך נהפוך את הישיבה למקום יותר טוב עבורם? – זו שאלת השאלות שכל אב ואם שואלים את עצמם.

וכאן מתחלקת התשובה לשתי אפשרויות. יש הורים זועמים שיתחילו להוציא קיטור על מנהל זה ועל ראש ישיבה זה; על משפיע פלוני ור"מ אלמוני. יטיחו האשמות. יצעקו. יאיימו. ישתוללו. ניתן לשער מראש כיצד ייראו הילדים של הורים מסוג זה (ולא בגלל צוות הישיבה שבו לומד בנם!). אך גם בעצם הענין, התועלת הממשית שתצא מכל ההתלהמות היא אפסית.

יש הורים חכמים ובוגרים יותר, שמבינים כי "טובה פעולה אחת מאלף אנחות". לפני שהולכים להחליף את כל הצוות בישיבות, להקים ישיבות חדשות ולפטר את כל המנהלים – אפשר לעשות כמה צעדים קטנים שבסופו של דבר יובילו לשיפור המצב בכל התחומים.

*

כפי שמציינים כולם, הצוות בישיבות מורכב מאנשים יותר סימפטיים ואהובים – וכאלה שפחות. יש שנושאים בלבם שנים רבות משקעים ממשגיח פלוני או ר"מ אלמוני שהתנהגו כלפיהם בקשיחות ובחומרה יתירה.

אולי נעצור רגע ונחשוב: מה גורם למשגיח להתנהג עם תלמיד מסויים בצורה קשה? למה יש אנשים בצוות הישיבה שבמשך הזמן נעשים מחוספסים ופחות רגישים?

התשובה היא פשוטה: מדובר בעבודה שוחקת ביותר. לצערנו, לישיבות אין עודף של כסף, ומדרך הטבע מצמצמים בכח אדם. לא אחת נדרש אדם אחד לשים עין ולב על כמות גדולה של תלמידים, וגם לזה הוא צריך להוסיף עוד עבודה מהצד כדי שיוכל לפרנס את בני ביתו.

נקח בחשבון שהתלמידים בגיל ההתבגרות מלאים במרץ עלומים. לא קל לעבוד אתם ולכוון אותם אל הדרך הישרה. זאת בנוסף לכך שהתלמידים מורכבים מסוגים שונים ומשונים, וקשה מאוד להחזיק ראש עם כל תלמיד בפרט. יש עוד להכביר מלים על הקושי העצום שבעבודת החינוך, אך נסתפק בזה ונסמוך על ההורה שיכפיל את קשייו שלו בחינוך ילדיו במספר של פי שלוש או אפילו פי עשר.

*

נו, אז מה אפשר לעשות? איך אני יכול לגרום לכך שמי שעובד עם ילדיי יהיה יותר רך ורגיש כלפיהם? יעשה את עבודתו מתוך חשק ושמחה?

התשובה היא פשוטה: תעודד אותו. תן לו מלה טובה.

העובדה שיש בצוות הישיבות גם כאלה שאינם מבצעים את מלאכתם נאמנה – מחזקת את הצורך להוקיר תודה ולהעריך את אלו שכן עושים את מה שהם צריכים לעשות.

הבה ונאמר זאת במלים פשוטות: כאשר יחזור בנכם היקר מהישיבה, שוחחו אתו מעט על החיים בישיבה. אל תתייחסו לצוות שעובד אתו כ"מערכת רובוטית", אלא נסו קצת להכיר את הנפשות הפועלות. להבין אותם כבני אדם.

[לא אחת, כאשר אני נפגש בהורים לתלמידים ורואה צורך לשבח בפניהם עם בניהם – הם נועצים בי עיני עגל, כאומרים: מה לך ולבן שלי?... וד"ל].

ובכן, נסו לברר עם ילדכם את מי מהצוות הוא מעריך במיוחד; את מי הוא מעריץ ורואה בו דמות לחיקוי; לאיזה ר"מ או משפיע הוא נקשר בקשרי עבותות אהבה. (ויש כאלה).

לאחר מכן אל תתעצלו. גשו אל הטלפון וספרו לאותו ר"מ את הערכתכם אליו (ואגב, אין צורך להזכיר בשיחה זו רמ"ים נוספים. וד"ל). תודו לו על כך. או לחילופין, שלחו לו מכתב מנוסח. [אם אתם אמידים במיוחד – אפשר גם לצרף משהו למכתב. אף פעם לא יזיק...]. אפשר גם לשלוח מכתב להנהלה הכללית של הישיבה ולציין את התפעלותכם מאותו עובד פרטי (ואולי לדאוג לכך שתהיה לו בחודש הבא תוספת במשכורת).

בצעד קטן זה גרמתם לתוספת של עידוד ומוטיבציה לאותם רמ"ים, משפיעים או משגיחים - שזה מגיע להם; כאשר הר"מ יחזור הביתה ויספר לנות ביתו כי מעריכים את עבודתו – היא כבר לא "תעשה פרצופים" כאשר הוא יזמין בליל ששי את הבחורים הביתה ויתוועד עמם כיד ה' הטובה עליו (ושוב: וד"ל); וכאשר יצטרפו צעדים קטנים אלו, תשתדרג אט אט מערכת החינוך ומי שישלוט בה יהיה הכוחות הטובים יותר.

*

כאשר שליח משקיע כמה שעות בהכנת ילד מקומי לבר המצוה – הוא מתוגמל בהתאם: המשפחה מעניקה לו מחמאה והמחאה.

למה כאשר יש אברך מוכשר, שהציעו לו הצעות שליחות מפתות והוא החליט להציל את הנוער ומשקיע את כחותיו בהעמדת בנך היקר על דרך המלך – מגיע לו פחות מזה?

ב' באלול תשע"א
הגב לכתבה

תגובות
1
1. יישר כח! כל מלה נכונה. אי"ה איישם זאת!
ב' באלול תשע"א