ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
הרבי בסיום יחידות כללית
הרבי בסיום יחידות כללית צילום: ארכיון
כשהרבי הבטיח ילדים לזוג ב'יחידות' ● מרגש

"כשנכנסתי לחדר של הרבי, לא יכולתי שלא להתפעם מהערנות שבה קידם את פניי, משל לא הייתה זו שעת לילה מאוחרת ואינני נכנס אחרי שורה של אנשים שקדמו לי. אתה מכיר אותי. אינני איש נימוסין והליכות. פתחתי ואמרתי: אני הוא בנו של פלוני. הרבי קטע אותי בדברים ואמר: מיר קומען אייך הכרת הטוב. אנו חייבים לכם הכרת הטוב" ● עורך 'בקהילה' ר' בנימין ליפקין במאמר מיוחד לכבוד י"א ניסן
בנימין ליפקין

רבי, כך חונכנו מינקות, הוא תיבה אחת המקפלת בתוכה שלוש מילות מוטו: ראש בני ישראל. את הנוטריקון הזה, המהווה מהות אבסולוטית, יודע כל מי שחונך על ברכי 'תומכי תמימים', למד והשתדל להיות דבק באילנא דחיי בכל מאודו.

לי אישית הייתה הזכות והיכולת להיווכח במוחשיות המושג הזה, במרוצת כל השנים האחרונות. שוב ושוב אני נדהם ומתרגש בכל פעם מחדש לפגוש אנשים הרחוקים כביכול כרחוק מזרח ממערב מהווייתה של חסידות חב"ד, שברגע הווידוי שלהם על הקשר האישי, קשר הנשמה, שנוצר בינם לבין הרבי, עיניהם מתלחלחות ושפתותיהם לוחשות את הסוד הגדול.

לא אחת האנשים הללו חשים צורך לספר לי על כך בהכירם בי ובחזותי כי חסיד חב"ד הנני. ברצותם לפלס נתיבות ללבי, חשים הם צורך לספר לי סוד שאותו מעולם לא חשפו.

לא מכבר היה זה איש בכיר בצמרת עולם העסקונה החרדית. חזותו ליטאית מובהקת, שיגו ושיחו כבן השקפת אסכולה רדיקלית ממתחם רחובות מצומצם ביותר בטבורה של בני ברק. בעיצומה של שיחה בינינו, אורו עיניו לא לפני שהשביעני שלא אספר על כך לאיש. לפיכך גם עתה אני חייב לספר זאת בלי להסגיר את שמו ומעמדו.

"זה קרה לפני כך וכך שנים", הוא שח. "הייתי נשוי כמה שנים, התרוצצתי עם רעייתי בין רופאים שונים ובפי איש מהם לא הייתה בשורה. הייתי בניו יורק אליה הרחקתי לטובת ניסיון רפואי נוסף, חדשני, שלא צלח. את הצעד הבא עשיתי על דעת עצמי ובלי שהתייעצתי עם איש – ידעתי היטב מה היו אומרים לי לו הייתי מתייעץ. יצרתי קשר עם מזכירות הרבי וביקשתי להיכנס ליחידות.

"הסברתי את משך השהות המתוכננת שלי בניו יורק, תיניתי את צרתי וביקשתי מעומק לב שיעשו למעני. בקשתי התקבלה ונקבע לי תור.

"כשנכנסתי לחדר של הרבי, לא יכולתי שלא להתפעם מהערנות שבה קידם את פניי, משל לא הייתה זו שעת לילה מאוחרת ואינני נכנס אחרי שורה של אנשים שקדמו לי. אתה מכיר אותי. אינני איש נימוסין והליכות. פתחתי ואמרתי: אני הוא בנו של פלוני. הרבי קטע אותי בדברים ואמר: מיר קומען אייך הכרת הטוב. אנו חייבים לכם הכרת הטוב.

"ידעתי על כך. בימי קדם, סבי אירח בביתו את אביו של הרבי, הגה"ק רבי לוי יצחק ע"ה. על אתר הגבתי ואמרתי: אני ורעייתי זקוקים לברכה לפרי בטן. אני רוצה הבטחה. הייתה שתיקה של פחות משנייה והרבי אמר במילים אלו: 'כעת חיה'.

בחלוף שנה בדיוק, בתאריך שבו נקב באוזני איש שיחי (שזוכה, יש להודות, מאז ליחס מיוחד ממני), נולד בנו בכורו. מאז נולדו לו עוד כמה ילדים.

אני אישית לפחות לא נתקלתי עד כה ביהודי שהתברך מפי הרבי במילים "כעת חיה" והסיפור ריגש אותי עד מאוד.

כששאלתי אותו האם הוא עצמו, בצומת התפקידים המשמעותי והמשפיע שהוא מאייש, אף הוא נהג באותה מידה של הכרת הטוב כלפי חסידי חב"ד. השיב לי הלה כי התשובה מיותרת וכי מעשיו, הגלויים והסמויים, יספקו מענה הולם.

וזוהי רק דוגמה אחת של בן אחד מתוך רבבות אלפי בני ישראל.

המאמר פורסם בעיתון 'כפר חב"ד' של חג הפסח.

י"ג בניסן תשע"ב