ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
כותב השורות שאול שיף, משמאל: הרב דרוקמן
כותב השורות שאול שיף, משמאל: הרב דרוקמן
תפסו את המסית

"רב הוא איש הלכה ותפקידו לומר מהי, ומי שאינו עושה זאת - מועל בתפקידו", העיתונאי שאול שיף יוצא להגנת הרב דרוקמן (עלה במחשבה)
שרת המשפטים, ציפי לבני, חתמה על קובלנה משמעתית נגד רבה של קריית מוצקין, הרב דוד מאיר דרוקמן. זאת, בשל התבטאויותיו נגד תוכנית ההתנתקות.

אני משוכנע שהרב דרוקמן יעמוד על זכותו גם בעתיד לומר לציבור מהי דעת תורה ומהי עמדת ההלכה בכל עניין ונושא, כולל בסוגיית גירוש יהודים בידי חיילי צה"ל וכיו"ב.

רב הוא איש הלכה ותפקידו לומר מהי, ומי שאינו עושה זאת - מועל בתפקידו. נכון, לעתים להלכה כמה פנים - אז ראובן יאמר אסור ושמעון יוכיח שמותר.

העמדתו של הרב דרוקמן לדין משמעתי היא בלתי נסבלת משום שאיש עד היום לא נקט צעדים נגד רבה של מזכרת בתיה על מעורבותו בפעילות פוליטית במפלגת העבודה, כמוהו רבה הספרדי של רמת-גן ועוד נגיע לרבה הספרדי של קריית מלאכי.

כל זה כסף קטן ממש לעומת התבטאויותיו של עו"ד ד"ר חיים משגב היושב בבתי דין משמעתיים של לשכת עורכי הדין ומופיע חדשים לבקרים בבתי משפט להגן על החוק והצדק.

הנה רק כמה ציטוטים מדברים שאמר מכובדנו המלומד, עו"ד משגב על גב' עדנה ארבל בהיותה פרקליטת המדינה:

"מכאן ההסבר לאומללות המחשבתית שמגלה, למרבה הצער, גם מי שעומדת בראש מערך התביעה הכללית. הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה כבר הפכה אצלה לאובססיה, עד כדי כך שהיא מוכנה לרמוס, לטובת "המטרה הקדושה" כל בדל של הגינות שבה צריך להיות ניחן כל עובד ציבור, ולקפד גם את השביב האחרון של אמון הציבור במערכת שבראשה היא עומדת. עדנה ארבל הייתה צריכה להמתין שלושה ימים בלבד, כדי שהיועץ המשפטי הנבחר יתן דעתו לתיקון האמור. במקום זאת היא ביקשה לסנדל אותו ולעשותו, למעשה, ל"שפוט" שלה כבר בתחילת דרכו.

זאת התנהגות שבשכמותה מורגל הציבור, בדרך כלל, רק כשהוא צופה ב"סרטי מאפייה". שם, מקבלים הצעות ש"אי אפשר לסרב להן" או "הוראות חיסול" שאין להרהר אחריהן; בחיי היום יום, כשגורלה של המערכת הפוליטית כולה הופך להיות למירמס בידי חבורת פרקליטים בעלת סדר יום שאינו אוהד, בלשון המעטה, את ממשלתו של שרון, אסור לדברים כאלה לקרות. הכוחנות והברוטליות הפכו שם לנורמה כמעט קבועה. עדנה ארבל משווקת את עמדותיה תחת כל עץ רענן והכלימה והבושה היו כלא היו". וזה רק אפס קצהו משלל התבטאויותיו. אך איש לא אמר מילה ולא אומר מילה. אבל את הרב דרוקמן תפסו. תפסו את הפושע. אחד מיני רבים שדיבר בזכות הסרבנות. האם זה מגיע לקרסולי דבריו של עו"ד בכיר נגד פרקליטת המדינה ועוזריה?

הרב חיים פינטו שליט"א, רבה של קריית מלאכי התראיין על-ידי ד"ר יוסף ונונו הלא הוא עורך את דפי "המגזר הדתי העבודה". בראיון אמר מכובדי הרב פינטו בין היתר: "תקופת שמעון פרס כראש ממשלה ושר האוצר הצטיינה בפריחה ושגשוג לשרותי הדת". האם יעלה על הדעת כי בשל התבטאות זו יעמיד אותו בנימין נתניהו או מי שיכהן שר משפטים בממשלתו העתידית לדון על מעורבות פוליטית או התערבות אינטריגנטית בין מפלגות?

מי שמתיר לרבנים להצהיר הצהרות "בעד" חייב להתיר הצהרות "נגד" ומי שהולך לרבנים לקבל ברכה לפני התמודדות על כהונה כזו או אחרת חייב לקבל גם את פסק-דינם בשאלות הלכתיות או לפחות לא להעמיד אותם לדין בשל כך.

המאמר פורסם הבוקר בעיתון 'הצופה'.

ג' בטבת תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
1
1. ומה עם הרבנות הראשית?
הרבנות הראשית לישראל קיבלה החלטות בעניין מיהו יהודי ורבנים בכירים ביותר הצהירו הצהרות בגנות חוק השבות. האם עלה על דעת איש להעמיד אותם לדין משמעתי?
ג' בטבת תשס"ו