ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
הרב טוביה בלוי
הרב טוביה בלוי
על ציונות ואנטי ציונות

"תפתחו את העיניים", קורא הרב טוביה בלוי במאמר מרתק על ציונות, ציונות דתית, הציבור החרדי והנוער החב"די, חלק א' (עלה במחשבה)
גזירת ההתנתקות והגירוש שיזמה וביצעה ממשלת הימין השולטת זכתה לאוקיינוס של מלל, הן מצד המחייבים והן מצד השוללים והן מצד הפוסחים על שתי הסעיפים.

המושג "ציונות" הוזכר בהקשר זה פעמים אין ספור. רבים מן הלוחמים נגד הגזירה השתמשו במושג זה כהגדרה חיובית למפעל ההתיישבות ביש"ע, ובכלל זה, כמובן, לגוש קטיף, כאשר מכך נגזרה טענה כלפי השלטונות על פגיעתם במפעל הציוני. לעומתם היו מושכי עט חרדים שחייבו את הגזירה או שביטאו הסתייגות במידה זו או אחרת מן המאבק נגדה – גם זה מתוך עמדה המוצהרת ומוצגת כאנטי ציונית. אלה ואלה, כמובן, קשרו את ההתנגדות למסירת שטחים לאויב עם הציונות.

לפני שנבחן באופן מהותי אם יש צדק בהנחת היסוד המשותפת לשתי קבוצות אלה – די שנעיף מבט על הזירה כולה. מבט זה יגלה לנו מיד – בטרם נכנסנו, כאמור, לבדיקה המהותית של הדברים – עד כמה הנחת היסוד של שתי קבוצות אלה היא שטחית ומוטעית, ובמחילה – ילדותית. יתכן אף שחלק ממשמיעי הטענות – לצד הזה או לצד האחר – מתוך ההנחה הבסיסית, כביכול, האמורה – עושה זאת בדמגוגיה מודעת ומתוך מחשבה שהנחה זו תסייע לצידוק העמדה המושמעת.

די אם נסתכל מי הם המובילים בלהט ובדביקות את המלחמה למען מסירת השטחים לאויב.

מבט מרפרף יגלה את המשוואה הפשוטה שככל שאדם הוא אנטי-דתי יותר הוא נלהב יותר לרעיון ה"שלום" על ידי מסירת שטחים לאויב. הרי כל אנשי ה"שלום" התחנכו על ברכי הרעיון הציוני, שתמציתו היא האידיאה של "ככל העמים בית ישראל", ודוגלים בו, ומכריזים השכם והערב על דביקותם ואמונתם בציוניותם. נוכחנו כי גם אנשי ה"ימין" הציוני הם בעד מסירת השטחים, גם אם בשלב זה או אחר בקריירה הפוליטית הם מסייגים את המסירה בתנאי זה או אחר. רוב המסירות בפועל נעשו דווקא על ידי ממשלות ה"ימין" בהנהגת אישיה הדגולים.

עלינו לצאת מנקודת מוצא של ההנחה היסודית והפשוטה שהרעיון הציוני הוא רעיון פסול בתכלית, עכומ"י במהותו, שנועד להביא ל"נירמול" מהותו של העם היהודי שיהיה לאום ככל הלאומים עם טריטוריה משלו המוכרת על ידי "משפט העמים" (כפי הניסוח של ועידת היסוד של התנועה הציונית בבאזל). כל גדולי ישראל נלחמו נגד הרעיון הציוני. אחיזה ברעיון הציוני הלכה והולכת באופן טבעי לגמרי, עם התרחקות, במידה זו או אחרת, מן התורה והמצוות. לפי זה – שוב: בטרם נבחן את הענין מהותית – כאשר אנו מסתכלים סביבנו ורואים כיצד כל הציונים, לזרמיהם ולמפלגותיהם, הם בעד החזרת שטחים במידה זו או אחרת (וככל שהאנטי-יהדות גדולה יותר – גדולה יותר מידת ההתלהבות להחזרת שטחים וגם מידת הויתור הנדרשת) – יהיה עלינו לקבוע מיד שההחזקה בכל שטחי ארץ הקודש בלי נסיגה מאף שעל מתחייבת מדעת התורה הקדושה ומן האמונה היהודית. רק טיפש מובהק יחשוד ב"כשרים", כל אישי השמאל הקיצוני והפחות קיצוני וה"ימין" החילוני ואנשי "שינוי" ומר"ץ (ואיתם כל הציונים כולם בלי יוצא מן הכלל), שהם נחלצים באדיקות בלתי רגילה למען רעיון שיש בו שמץ של התאמה לתורה וליהדות. אגב: אין לשכוח שהערבים ואומות העולם וחלקו הגדול של השמאל דורשים למסור להם גם את העיר העתיקה של ירושלים, ובה הכותל המערבי. זוהי, אגב, התוכנית האמיתית של "מפת הדרכים" שגם ממשלת הימין כולה – עוד כאשר השתתפו בה המפד"ל ו"האיחוד הלאומי" – הסכימה לה (כל תיאור אחר של העובדות הוא שקרי!).

לעומת כל אלה – גדולי ישראל הביעו לא אחת בחריפות את ההתנגדות למסירת שטחים משטחי ארץ הקודש לאויב, החל מהחלטת מועצת גדולי התורה בכנסיה הגדולה של אגו"י בשנת תרצ"ז במרינבד המפורסמת ועד החלטת מועצת גדולי התורה אשתקד פה אחד נגד גזירת ההתנתקות. לא נשכח, כמובן, את מלחמת הקודש של כ"ק אדמו"ר זי"ע, האנטי-ציוני הגדול של דורנו ועוד רבים מגדולי ישראל בנושא זה.

המשך יבוא מחר אי"ה.

י"א בטבת תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
3
1. מכתיב את המציאות
לדאבוננו הרבה יהודים חרדים וגם מראשי אגודת ישראל של היום לא התנגדו נחרצות להתנתקות, ואפי' אינם רוצים להתחייב שלא לשבת בקואליציה אחת עם המכריזים שימשיכו בהתנתקויות הבאות
י"א בטבת תשס"ו
2. תגובה לאוהד
אל תבלל לנו את המוח אנא ממך לא ראיתי שאף מפלגה עזרה בעניין ההינתקות.
חוץ מזה בחב"ד הרבי דיבר רק על החזרת שטחים ומה עם מי יהודי לזה בטח רק ליברמן ידאג
י"א בטבת תשס"ו
3. הרעיון נכון אבל ה"ציונות" כן או לא, שייך לדור הקודם
את מי בכלל מעניין אם ה"שמאלני הוא ציוני אמיתי או הימני הוא ציוני אמיתי.

גם השמאלנים וגם הימניים סוברים שהציונות פשטה את הרגל.

אפשר לומר שהשמאלנים מתרפסים והימנים הם עם גאווה יהודית, כנראה הציונים בדור הקודם גם היו מתרפסים.

אבל מה החידוש הגדול בכך שהשמאל הוא ציוני ולא הימין, היום אין בכלל מישהו שמאמין בציונות.
י"א בטבת תשס"ו