ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
שאול שיף
שאול שיף
אל נא אחיי תרעו

מי צריך את 'יתד' כשיש אתר חב"די שעושה את המלאכה! הפעם, הם נטלו את מלאכת הכפשת מייצג יהדות רוסיה (שאול שיף, עלה במחשבה)
האמת חייבת להיאמר: מימיי לא שיערתי שיום יבוא ואצטרך לשבת ולהקדיש מילים עם מסר כמו זה המובא כאן. תמיד, כל אימת שאני רק נדרש, אני שמח ומאושר להביא בפני קהלים רחבים ככל שניתן את דברו של הרבי שאני מעריץ ואת כוחה הגדול של חסידות חב"ד הפועלת ברוחו ובכוחו הגדול. מעולם לא דימיתי בנפשי כי אצטרך אי פעם להתריע על חילול שמו הקדוש של הרבי ושלוחיו הנאמנים, דווקא באוזני חסידי חב"ד. אבל תחושתי העמוקה היא כי לא עת לחשות. לכול יש גבול.

זכתה חסידות חב"ד והרבי בראשה, להעמיד שלוחים ורבנים נכבדים ברחבי תבל, אשר תופסים כיום עמדות מפתח בהנהגת היהדות העולמית. בכל יום שעובר, נאלצים גם אלו שהיו אולי שמחים 'להספיד' את תנועת חב"ד המפוארת, 'לבלוע את הכובע' ולהכיר בעובדה שעתיד יהדות התפוצות מצוי כולו בידי שלוחי חב"ד העומדים בפרץ ומקימים במו ידיהם ובעשרת אצבעותיהם, יום יום ושעה שעה, סכר בפני מגפת ההתבוללות הנוראה.

נפלא. אולם כנראה אין טוב בלא רע. לפעמים רק מי שמביט מבחוץ ולא נמנה עם בני העדה, מבחין בדברים בצורה נהירה. דווקא מצד האהבה וההערכה לתנועת חב"ד המפוארת ומפעלה האדיר, ציערה ומצערת אותי תופעה מתמשכת של "מהרסייך ומחריבייך ממך ייצאו". הגיעו הדברים לידי כך שמה שלא הצליחו ולא מצליחים אויביה ומתנגדיה של חב"ד לעשות "מבחוץ" - יש המנסים, בעקשנות עקבית ומקוממת, לעשות זאת דווקא "מבפנים".

במה דברים אמורים?

אין זה סוד שבין שלוחי חב"ד המצליחים בעשור האחרון, ניתן למנות בשורה הראשונה את רבה הראשי של רוסיה, הרה"ג הרב בערל לאזאר שליט"א. דומה שכל אחד שרק עמד על קנה המידה של הפעילות האדירה שעליה הוא מנצח, אינו יכול לכבוש את התפעלותו לנוכח כל אלו.

במילים קצרות אך ממצות: הרב לאזאר הוא שליח משכמו ולמעלה שבצדק רב כבש את מעמדו כמנהיגה ומייצגה של יהדות רוסיה כיום. את תפקידו הרם הוא מוביל בהצלחה תוך יצירת קשרים מעוררי השתאות עם שועי עולם, ותוך ניצול השפעה זאת בכבוד רב לטובת אחינו בני ישראל במדינת רוסיה.

אין ספק שכל תנועה שפויה הייתה מטפחת ומנצלת עובדה זאת לטובת התנועה ולכל הפחות שומרת על מעמדו הנכבד של נושא התפקיד.

והנה, פעם אחר פעם, מכל אלו שעומדים מהצד והתייאשו זה מכבר להכפיש או להלעיג כי גם המה מודים במסכת העשייה שלה אחראי האיש ובמנהיגותו הכובשת – בבחינת "גם אויביו ישלים עמו" – את המלאכה המפוקפקת נטל לעצמו דווקא אתר חב"די. אינני יודע אם הדבר נובע מחישובים פוליטיים קטנוניים של העומדים מאחורי האתר או מכל סיבה אחרת. עובדה היא שהאתר הלזה מוצא סיבות, חדשות לבקרים, לעקוץ, לעלוב, ללעוג, לבוז. הכול נעשה במסגרת שבלונית של ידיעות תמימות כביכול שכל קורא תמים אינו יכול שלא לקרוא בהן לעג וקלס. למי? לשליחו של הרבי, לאיש חב"ד המכהן כרבה הראשי של רוסיה! מי צריך את 'יתד נאמן' כשיש אתר חב"די שעושה את המלאכה!

ידם של כותבי האתר קלה על המקלדת בכל הקשור לחיצי לעג ושטנה כל אימת שההזדמנות נקרית לידיהם. פורום מסוים קבע בימים אלה שרוסיה היא מוקד אנטישמי. והרב לאזאר בראיון עיתונאי לפני כשנתיים (!) אמר אחרת. הנה סיבה מצוינת להביא זאת לידיעת הגולשים.

כעיתונאי, עלי לציין כי יש כאן מעשה מביש בעצם הצגת דברים לפני שנתיים כדברים שנאמרו זה עתה.

זאת ועוד: גם אם אלו היו העובדות - מותר לצפות ולבקש מאתר חב"די: תנו לרבה הראשי החב"די של רוסיה את מינימום הקרדיט! אין לי ספק שכיהודי שטובת יהודי רוסיה ניצבת לעיניו יומם ולילה, יודע הוא טוב יותר מכל פקיד סוכנות זה או אחר את אשר טוב ליהודי רוסיה!

ההתנהגות הזאת כמוה כמכריזה: יש לך שוט בידיך להכות בו את רבה הראשי של רוסיה – הך בו! אז מה אם הוא איש חב"ד ועומד בראש אימפריה חב"דית? הדברים הללו יוסיפו שמן למדורת האש שהציתו שונאי ומשנאי הרבי וכבר עומדת לגווע? את כותבי האתר, וככל הנראה מפעיליהם, אין השיקול הזה תופס מקום. לנו יש אתר ואנו נכפיש את הרב לאזאר ככל שרק יעלה על רוחנו.

אם יש עוד אוזניים קשובות למישהו, אני פונה אל מי שאמור לשמוע את הדברים כידיד חב"ד וכמי שאיש אינו יכול להטיל דופי בכוונתי ומאמציי לפאר את שם חב"ד: יש גבול להרס שניתן לחולל רק בשם הפוליטיקות הקטנות שאינן מעניינות איש. אנא חדלו ממעשי ההרס הללו! הפסיקו לשרוף את ביתכם - ביתנו!

כ"ח בטבת תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
20
1. מילים כדורבנות...

ישר כוח גדול לכותב...
כ"ט בטבת תשס"ו
2. מה האתר?
לא הבנתי כי לא ראיתי באיזה אתר ?
כ"ט בטבת תשס"ו
3. למה הכל ברמזים?
אני וכמוני רבים לא יודעים איזה אתר. במצב כזה אין טעם להתייחס...
כ"ט בטבת תשס"ו
4. יפה כתבת
כ"ט בטבת תשס"ו
5. ציונים בחב"ד
הציונים מפיצים את החדשות של כל הסיפורים האנטישמים ברוסיה כדי לעורר עליה לארץ ישראל, ואתר חבדי הולך ומפרסם כדי ללעג על שליח ראשי ורב ראשי, שליח שפועל כל השעות בעד היהודים במדינה שלו
כ"ט בטבת תשס"ו
6. חזק ואמץ
שיש יהודי עם גאון יעקב ,חבל שצריכים לנצל כוחות כשלו לכאלו דברים ...
כ"ט בטבת תשס"ו
7. קבל את האמת
מה שנכון נכון, וחובה על הדברים שיאמרו.

חבל שבזה עלינו להתעסק וחבל שאף אחד מאנ"ש עדיין לא קם ומחה.

תודה לאתר שמפרסם את הדברים בתקווה שיפעלו הדברים פעולתם, ובאם חלילה לא, ישנה גם חובת מחאה.
כ"ט בטבת תשס"ו
8. איזה אתר?
אפשר לדעת במה מדובר? לא נראה לי משהו יוצאת-דופן באתתרים השכנים? אולי מישהו יגיב בתגובות??
כ"ט בטבת תשס"ו
9. דרושה התנצלות
אכן קראתי את שצוטט בשמו של הרב לאזאר שליט"א בשבוע העבר, נדהמתי והזדעזעתי, כיצד דבריו שנאמרו בזמנים אחרים, הוצאו מהקשרם, תוך השמטת את שאמר לפני הקטע המצוטט ואת שאמר אחרי, זאת בנוסף להזדמנויות רבות אחרות בהם תבע, גם פומבית, בתוקף מהמימשל הרוסי לרסן את תופעות האנטישמיות. אני מאד מקוה שהדברים הובאו כפי שהובאו בתום לב ולא מתוך כוונה רעה חלילה, לפגוע בחב"ד ומייצגי'ה ברוסי'ה.

עם זאת, גם אם כך הם הדברים, הרי שנדרשת התנצלות ותיקון הרושם המוטעה שניתן לגולשים. (והדבר נחוץ עוד יותר למען כבוד האתר המפרסם -שהוא ראוי ומכובד וזכויות רבות לו- שנפגע מהפירסום יותר משפגע).

בנוסף לכך, הרי כל בר דעת מבין את גודל האחריות המוטלת על כתפיו של מי שמגלם בדמותו את יהדות רוסי'ה כלפי התקשורת המקומית, וכיצד כל מילה שלו חייבת להיות שקולה, מחושבת וממתנת ביותר כדי לתרום לביטחון היהודים במדינה ההיא, התבטאות מתלהמת בודדה ויחידה בעיתוי לא נכון, עלולה לגרור אחרי'ה השלכות שבדיני נפשות ממש ר"ל. ולהפך, הצהרה שמעודדת רגיעה ופיוס תרומתה בל תשוער.

מובן שמי שאינו בחזית יכול להרשות לעצמו התבטאויות ספונטניות ולא מחושבות, לשלוחים בעמדות הקידמיות העומדים גם מול מימשלים וציבור לא יהודי אין את הפרבילגי'ה הזו, אך ניתן לפחות לצפות שלא יירו בגבם מהעורף.

ר' שאול, היית לי ולרבים אחרים לפה, יישר כחך. עם זאת הרשה לי לתקן, דומני שאין מדובר חלילה במגמה זדונית ועקבית ח"ו, אלא ודאי רק בפליטת קולמוס חד פעמית של כותב (כנראה צעיר ונלהב).
כ"ט בטבת תשס"ו
10. תופעה מבישה
ההידור בחוסר הפירגון בתוככי התנועה בבחינת מהדרין מן המהדרין הוא חבדניק אז ניתן לעשות לו הכול! זכרו את מאמר חז"ל "תלמידי חכמים לא כל שכן"
וודאי לא להיפך. אם ניתן אגב לבקש את שאול שיף לעלות את הרושם שלו מהתשרי אצל הרבי הראשון זה פשוט חומר מדהים אנא
כ"ט בטבת תשס"ו
11. טול קורה
ר' שאול היקר. דבריך נכונים אך אנא טול קורה מבין עיניך. האם ציטוט מאמריו של הרב טוביה בלוי ב"הצופה" מועיל לחב"ד? לקירוב יהודים לחסידות? לשינוי עמדתו של מישהו?

כ"ט בטבת תשס"ו
12. תגובה לגולש
התלבטתי רבות אם לפרסם את דבריו של ר' טוביה בלוי.עשיתי זאת לאחר שראיתי את מספר הגולשים הרבים לשטורעם וזה ממש כבר לא בבחינת דלת אמות של חב"ד.פירסמתי וסייגתי והסתייגתי.
כ"ט בטבת תשס"ו
13. האם הרב בידרמן אישר שהוא כותב התגובה?
כ"ט בטבת תשס"ו
14. מה בין אנטישמיות ושינאת אחים
ישר כוח ר' שאול.
שאלה לי למנהלי ה"אתר החב"די?" ממתי אתם מבינים באנטישמיות ברוסיה? אם המודל שלכם לאנטישמיות זה שינאת האחים שיש לכם אז הכל מובן, כולם מכירים את המשפט, הכלבים נובחים והשיירה עוברת.
כ"ט בטבת תשס"ו
15. חיים אברהם
אותו אתר חב"ד שכותב עליו מר שיף, הנו חסר אמינות לחלוטין, מזה זמן שאני עוקב אחר הדיווחים אודות חב"ד. ופשוט המצב הגיע עד כדי מצב של חוסר אמינות. האתר כביכול של חב"ד, החל להתערב לאחרונה אודות הבחירות לכיוון מר ליברמן, והנה אנו מתבשרים כי הנ"ל בעד נשואין אזרחיים ונסיעות בשבת הייתכן?
לאחרונה שימו לב. היה פסר דין אודות אגו"ח, ושימו לב על הפסק, מי צודק? עד מתי ימשיכו לשקר......
כ"ט בטבת תשס"ו
16. העסקנים השתנו
מר שאול שיף הנכבד, אתה פשוט לא מבין, אתה עדיין מהעסקנים הישנים, כיום העסקנים הנם בעלי הופעה בלבד, רק צילומים וכתבות ורושם, ועל כך משלמים הון עתק עבור פרסומים בעתונים, כדי להאדיר ולשפר עמדות. אתה פשוט לא מבין, צריך להמשיך לעבוד על אנשים, שכאילו אנו עושים.
כ"ט בטבת תשס"ו
17. אפשר לחבר לינק לאתר?
במטותא מנייכו, אולי תצרפו לינק לנכתב שם, אנשים רבים לא יודעים ולא מבינים במה המדובר פשוט.
ייתכן שמחוסר ידיעה של רבים אולי היה כדאי להשמיט את הדברים ולא להתחייס לכל קטין שרוצה להנהיג את ליובאוויטש כרצונו..
כ"ט בטבת תשס"ו
18. תגובה לתגובתו של שאול שיף

ובכן לשיטתך ניתן לצפות שגם את מאמרך הנוכחי תפרסם בהצופה?
המאמר הנוכחי עם היות שטענתו מוצדקת מלבה אש זרה במחננו. מוטב להחריש מאשר להעצים את המחלוקת

לעצם פרסום המאמר של טוביה בלוי בהצופה - אתה בעצמך הבעת שם הסתייגות מדבריו ובכן אתה כנראה מבין שתועלת להפצת חסידות ולקירוב יהודים לחסידות לא תצמח ממאמריו של הרב בלוי (שאגב מתאפיינים למרבה הצער במידה לא מבוטלת של שטחיות וחוסר בהכרת המציאות ובאהבת ישראל) ובכן מטרתך הייתה להכפיל את הנזק שמי מקוראי הצופה (וזה רובם המוחלט) שאינם גולשים בזה האתר לא יפספסו חלילה את הטענות המזרוחניקיות נגד חב"ד ואת הסתייגותו הלא מנומקת המשמיצה והפוגעת של הרב בלוי מציבור שראה בנו עד עכשיו את ידידיו ושותפיו האמיתיים?
צר לי אך אני רואה נקודה משותפת שני המאמרים והיא הרצון ללבות שנאה ומחלוקת.

א' בשבט תשס"ו
19. תגובה ל18
אני לא יודע על איזה שותפות אתה מדבר קראתי את הדברים שכתב הרב בלוי ומיוחוסים לרב בציבור הדתי לאומי וכן בעיתון שלהם ושמאשים ברצח ובשמד רוחני את אדמו"ר הריי"צ על איזה שותפות בדיוק אתה מדבר.
א' בשבט תשס"ו
20. תגובה ל18
מאחורי הידיעה שלא רוצים להעצים מחלוקות ולחלל שם שמים מסתתרים הגנבים הגדולים ביותר ומחללי שם שמים. נמאס כבר מהתופעה הזאת האוכלת כל חלקה טובה בציבור שלנו.
א' בשבט תשס"ו