ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
העיתונאי ר' שאול שיף
העיתונאי ר' שאול שיף
בית-ספר לשלוחים

העיתונאי שאול שיף במאמר מיוחד לשטורעם ובהצעה למנהל הסניפים של צעירי חב"ד: "יש להקים מוסד גבוה להכשרת שלוחים" (עלה במחשבה)
שאול שיף

באחד מימי התורה שנערכו באזור השרון, הכרתי לראשונה את הרב נפתלי ליפסקר מפעיליה המרכזיים של צעירי חב"ד. הרב ליפסקר נשא שיחה על החמורים שבתורה. שיחה ידועה של הרבי והרב ליפסקר בנה אותה לתלפיות עבור שומעים מתחילים של חסידות. שפתו קלחה בעברית תיקנית והיה "כיף" לשמוע את השיחה הזכורה לי עד היום בכל פרטיה. הרב ליפסקר אינו קוסם.. הוא הכין את השיחה, בנה אותה נכון ולקח בחשבון כי מאזיני השיעור אינם בקיאים עדיין בתורת החסידות בכלל ובמשנתו של הרבי בפרט.

תורת הנאום נלמדת בבתי ספר רבים וכשם שניתן לרכוש את רזיה כך ניתן גם ללמוד בכמה שיעורים קלים כיצד בונים שיעור בחסידות למתחילים , מתקדמים וכו'.

הרב נפתלי ליפסקר נבחר באחרונה לעמוד בראש אגף הסניפים של צא"ח. בתפקידו זה הוא אחראי לכאורה על בתי חב"ד הקשורים עם צא"ח וכמי שוודאי ירצה להטביע חותמו על תקופת כהונתו, הייתי ממליץ בפניו להנהיג לפחות חידוש אחד: פתיחת בית ספר גבוה לשלוחים.

אין זה סוד שרבים מהשלוחים התרחקו כמה שנים טובות מימי ה"קבוצה" ועבודתם כשלוחים בחיי היום יום אינה מאפשרת להם להתפתח ברוחניות. לומדים אמנם חת"ת, נותנים שיעורי חסידות וכיו"ב אבל הם יכולים ללא ספק להמריא גבוה יותר. רוב השלוחים עסוקים בהישרדות כלכלית, חלקם מוסרים נפש למען זולתם כדי שיניחו תפילין, ישמרו שבת וטהרת המשפחה. והם ראויים לכמה חודשים של שיעורים בקשת רחבה של נושאים כדי לפתח את היכולות שלהם.

אני מכיר שליח שהקים שני גני ילדים בכפר שלם. מדובר בעבודה מתישה עם הרבה רגש ואהבת אדם. הוא וכמוהו זכאים להתרעננות ולחידוש הבטריות.

בית הספר הגבוה הזה שיקיים את שיעוריו בשעות הבוקר או הערב ימסוך בסופו של יום הרבה אנרגיות חדשות בבתי חב"ד שהעומדים בראשם רואים עצמם שלוחים של הרבי ולא מנהלים מטעם עצמם, ולצערי ישנם גם כאלה, שבמשך הזמן שוכחים בעצם מי שלח אותם ואת מי הם מיצגים באמת. לשמחתי הם בודדים ממש.

נכון הדבר שצא"ח מקיימת ימי השתלמות לשלוחים, אך כוונת שורות אלה לא ליוזמות של יומיים שלושה אלא כמה חודשים שיבואו כתחליף לשנת שבתון. ישנן תקופות רגועות יחסית בעבודת השלוחים ואותן ניתן לנצל. אני מכיר פוליטיקאים שהיו כבדי לשון ואחרי כמה שיעורים באולפנים הם שיפרו את הופעתם בפומבי בלי הכר.

ועל כך נאמר: עצה טובה קא משמע לן.

ט' באלול תשס"ה
הגב לכתבה

תגובות
3
1. כל הכבוד
שאול, ממש כל הכבוד, רק בשבוע שעבר ביקשתי אנשי צא"ח להשקיע יותר בימי עיון, אין ספק שהרב ליפסקר עושה עבודתו נאמנה ועוד יגיע רחוק.

י' באלול תשס"ה
2. תראה, שאול, לא נעים - אבל...
ל"שלוחים" באה"ק צריך לפתוח... בית ספר "נמוך". עוד רחוק היום בו ניתן יהיה להזמינם לבית ספר "גבוה". לצערנו הגדול, רבים מבין הנושאים בעול פעילות בתי חב"ד בישראל, רחוקים כמטחווי קשת מלימוד "תורת הנאום", הם צריכים קודם כל להתפכח ולהבין שיש ציבור, ושלציבור וליחסי ציבור יש ערך חשוב, כמו גם לתדמית ולייצוג.

נכון להיום, מתוך כמאתיים הסניפים שהרב נפתלי ליפסקר אחראי עליהם, אולי עשר אחוז מבינים משהו ביחס"צ, והם לא צריכים את הבית ספר של תולי. אולי, כהצעה ראשונה, כדאי שנפתלי יערוך סלקציה כואבת וראויה, שתכבד את חב"ד, את התנועה, את הארגון ואת ה... רבי!
כ"ג באלול תשס"ה
3. חיימק'ה, אתה ניזון ממציאות לא אמיתית
אני אכן חושב שהצעתו של שאול שיף היא הצעה חשובה שאם תיושם תואיל הרבה לשלוחים ולפעילותם, ואני גם מוכן להסכים עם כך שזה לא הדבר היחיד שחסר לשלוחים היום.

אבל, מכאן ועד ההתפרעות המילולית נגד השלוחים, שרק עשרה אחוז מכלל השלוחים בארץ מבינים בתפקידם ומבצעים אותו כדבעי, הדרך עוד רחוקה.

ב"ה, אני זוכה לבוא ולבקר בבתי חב"ד באה"ק לעיתים תכופות, ותמיד ניתן לראות את הפריחה הגדולה של השלוחים וקהילותיהם. עלו והצליחו.
ו' בתשרי תשס"ו