ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
שעת "גאון יעקב"

"האירועים האנטישמיים באוקראינה אינם מקריים, אלא חזרה לימיה השחורים בימי השואה". שאול שיף במאמר מיוחד ל'שטורעם' (עלה במחשבה)

נתחיל מהסוף: תנועת חב"ד מוכרת בעולם היהודי והלא יהודי כתנועה יחודית המתנהלת בדרכי נועם ובנתיבות שלום, ברוח התורה והחסידות. כמובן.

כל הליכותיה מובילות אל מקום אחד: להיטיב עם הזולת, ומורה דרכה בדור האחרון, כ"ק הרבי זי"ע, לימד את כולנו איך גם בדיבור יש לאמץ סיגנון המדלג על אותן מלים שהן היפך הטוב.

אבל, ישנה לעתים מציאות המכתיבה לנהוג על פי המסר של "גאון יעקב" על כל מרכיביו, וזו השעה שיש ליישם אותו. וביתר פירוט: יש ללמד את האנטישמים באוקראינה שמשלמים מחיר כבד ביותר על הרמת יד מסוג כלשהו על יהודי או פגיעה ברכושו. אם ממשלת אוקראינה מתקשה להשתלט על החוליגנים מבית מדרשה של הכנסיה, עליה ללמוד בדרך הקשה והכואבת, כי יש לה הרבה מאוד מה להפסיד כתוצאה מהמחדל הזה.

זה עתה חזרו מכרים משהייה במשך כמה שבועות באחת מערי אוקראינה וזה סיפורם בקצרה: במהלך חג הפסח הציעה מארחתם לעובדת הבית הלא יהודיה להתכבד במצות. העובדת סירבה וניכר היה כי אין מדובר בסירוב בשל שובע או בישנות של אשה צנועה. כאשר היא נשאלה לסיבת הסירוב היא אמרה ללא כל היסוס: הרי אתם מערבים דם ילדים נוצרים במצות של פסח. בעלת הבית ניסתה לשכנע אותה כי זו עלילה שפלה ודברים חסרי שחר, אך הגויה בשלה. לדבריה, הכומר בכנסיה אמר זאת והיא סומכת על אמינותו.

לא בשנות ת"ח ת"ט של מרד חמלינצקי בפולנים, שדם יהודי נשפך כמים אנו חיים; לא בשנת 1768 כאשר ה"ידמקים", כנופיות הקוזקים טבחו ביהודים, אלא בשנת תשס"ו שבה כל מעבדה נחשלת יכולה להפריך את זדון העלילה בתוך כמה דקות, ואף על פי כן ממשיכה הכנסיה באוקראינה להסית את קהל מאמיניה הנבער.

לאמור: כל האירועים האנטישמיים המדווחים באחרונה על ידי השלוחים באוקראינה וכן על ידי גורמים אחרים בקהילות היהודיות, אינם מקריים - מעשה של איזו חבורת פרחחים אלכהוליסטים, אלא חזרה לימיה השחורים של אוקראינה בימי השואה ולאורך ההסטוריה היהודית בעריה ומושביה.

מכיוון שאוקראינה מועדת בכל הקשור לרדיפת יהודים, הרי שכבר לאחר האירוע האנטישמי הראשון, צריך היה להרעיש עולמות. לא חסרים סנטורים וחברי קונגרס בארה"ב שהיו ששים להעמיד את ממשלת אוקראינה על חומרת מעשיה של הכנסייה ובמקביל לעורר את הוותיקן לגנות את ההסתה בכנסיות. לא חסרות דרכים למחות בפני הנציגות הדיפלומטית של אוקראינה בחו"ל ולא לתת מנוח בכל ביקור במערב של מי מראשי השילטון באוקראינה. ואלו רק דוגמאות קלות.

לא ניתן לסמוך על משטרת אוקראינה המושחתת ומוכרת ככזאת בכל העולם המערבי, ומכאן שכל הצעדים חייבים להיעשות מחוץ לאוקראינה. מה גם שמערכת המשפט באוקראינה רקובה. לחב"ד אינטרסים חשובים באוקראינה ועל כן את הכל יש לעשות על ידי גוף חוץ חב"די במתכונת הוועד למען שלמות העם.

אך מי שישתוק לאוניברסיטת MAUP בקייב על רדיפת יהודים ויהדות, ימצא בתוך זמן קצר עוד אוניברסיטאות במזרח אירופה שיילכו בדרכה. שעת "גאון יעקב" הגיעה.

ה' באייר תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
8
1. לא הופקו הלקחים
ספרו של היטלר מיין קאמפף מופץ בעולם מהדורה אחר מהדורה.מדינת ישראל אינה מגיבה ואפילו פליטי השואה אינם מגיבים. ככה נבנית השינאה לאט לאט וביסודיות בכסף ערבי.
ו' באייר תשס"ו
2. למה באמת שותקים
הייתי בקייב וראיתי במו עיני איך שמשחדים את המשטרה בעניין רציני מאד. למה באמת לא עושים רעש מההתנפלויות האנטישמיות באוקראינה?
ו' באייר תשס"ו
3. המקרה מוכר.
המקרה של המצות ששיף מספר עליו מוכר לי. זה קרה בקייב אצל אחד השליחים מהמתנגדים. זה איום ונורא ומעניין מה הרבע היה אומר לעשות
ו' באייר תשס"ו
4. צריך להוקיע את המעשים
ר' שאול, אתה צודק בכל מילה. לפי דעתי גם ברוסיה לא חסרים מקרים כאלו, ולפי דעתי כדאי להקריב את הקשרים שישנם אצל נשיא רוסיה כדי לומר לו את האמת העגומה בפניו.

האנטישמיות הרוסית גם מתחילה לשבור שיאים. רוסיה היא גם המדינה שתומכת באיראן ובנשיאה בפיתוח נשק גרעיני תמורת בצע כסף.

צריך להוקיע את המעשים הללו. אל תמתינו לקופצב הבא, תעשו משהו לפני כדי למנוע אותו.
ו' באייר תשס"ו
5. הרבע לא התיחס לנושא הזה
מעניין הרבע לא התיחס במכתבים ובשיחות לאירועים אנטישמיים,כיצד יש להגיב ואם בכלל למחות. מישהו יודע על כך איזשהו פרט?
ז' באייר תשס"ו
6. ההוכחה של הגויה
שאול שיף החסיר פרט חשוב מהמקרה הזה. בעלת הבית שאלה את הגויה איך את חושבת מחשבות כאלה אז הגויה ענתה: ומה זה הכתמים החומים על נמצה? געוואלד.
ט' באייר תשס"ו
7. ומה עושים השלוחים?
השלוחים מודים שהמצב קשה ובלתי נסבל. האם יש להם תוכניות לתגובה?
ט' באייר תשס"ו
8. רבה של אודסה בארץ
הרב אברהם וולף נמצא כעת בארץ. וולף רבה של אודסה יוכל לעדכן אותנו מה קורה שם.
י"א באייר תשס"ו