ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
בין רפואה לעזרה ראשונה...

"שליח משמש רופא משפחה. הוא יוצר קשר אינטימי עם החולים, ועומד לצידם בכל מצב". הרב דוד אליעזרי, במאמר מיוחד ל'שטורעם' (עלה במחשבה)
הרב דוד אליעזרי
השבוע צלצל אליי רב ליטאי, אדם משכמו ומעלה, אישיות בולטת בקהילה היהודית. אנחנו משוחחים כבר שנים; מתווכחים ודנים על השקפת החסידות מול ההשקפה הליטאית ופעמים מעטות מגיעים בסופו של דבר להסכמה. הפעם הוא חרג ממנהגו, בעקבות מאמר שקרא בעיתון "פוורוד".

"עכשיו אני מבין שני דברים חשובים", אמר לי. "האברכים ששלח הרבי לכל נקודה יהודית נועדו לשמש מודל להתנהגות יהודית הולמת, על-פי ככלי ההלכה המלאים. לנו, בעולם התורה הליטאי הפצת היהדות נובעת מ"לא תעמוד על דם רעך". בחב"ד זה נובע מאהבת ישראל".

אפשר לדמות את השיטה הליטאית למה שמתרחש בחדר ניתוח. הרופא מביט בחולה המונח על המיטה, ובודק שעה ארוכה האם ניתן להציל את חייו. כשהוא רואה שאפסה כל תקווה ואין סיכוי להשיב אותו לחיים תקינים, עובר הרופא לחולה אחר.

הגישה של הרבי שונה לחלוטין. שליח משמש רופא משפחה. הוא יוצר קשר אינטימי עם החולים, ועומד לצידם בכל מצב. לא תמיד מצליח הרופא לסייע, אך דאגתו הכנה נוסכת כוחות ומעניקה תקווה למטופליו.

אברכים ליטאיים רבים פועלים באוניברסיטאות ובמוסדות חינוך. הם עובדים בקמפוסים מקומיים ומוסרים שיעורי תורה במשך השבוע. יש שפועלים באופן עצמאי, ויש שבשיתוף עם ארגון "הלל". המטרה שלהם, לפי מנהלי הארגון, לקרב הסטונדטים ליהדות ולהביא ללימודם בישיבות בארץ ישראל. אבל גם כאן, השיטה שמקיפה את הפעילות נגלית במלוא עוצמתה: פעילי הארגון נדרשים להציג כמות "מקורבים" שהצליחו להעלות לארץ. הפעילות תלויה בכמות, ונמדדת רק לפי מספר הסטודנטים ששינו את חייהם לחלוטין והחלו ללמוד בישיבה.

אין לנו דבר נגד הפעילות הנ"ל, ואנו מברכים על כל אחד שמסייע בהפצת יהדות, אבל לעיתים הגישה שלהם מרחיקה ולא מקרבת. הסטודנטים חפצים להתקרב, רוצים בשיעור תורה אחת לשבוע ומעוניינים בקשר עם אדם דתי, אך נידחים על הסף לאחר שמבהירים שלא ישנו את חייהם מן הקצה אל הקצה.

הגישה שלהם גורמת פעמים רבות לנזק בלתי הפיך, לחילול ה' חסר תקדים שהורס, ברגע אחד, בניין שנבנה בעמל רב לאורך שנים. זה לא המקום לפרט מקרים שהיו ואני מקווה שלא יחזרו על עצמם.

שלוחים שפועלים באוניברסיטאות, חשוב להבהיר, לא חוששים מכך. "הסטודנטים יודעים להבחין בין הדורש לטובתם ובין אחד שדורש בטובת עצמו", אמר לי השבוע אחד השלוחים.

רופאי המשפחה עדיפים, לטווח ארוך, על פני רופאים מנתחים. רופאי המשפחה, השלוחים במקרה הזה, ימשיכו להפיץ יהדות וללוות את המטופלים – הצמאים ליהדות – עד ביאת משיח.

כתובת האימייל שלי לתגובות: rabbi@ocjewish.com
י"ט במנחם-אב תשס"ו
הגב לכתבה

תגובות
1
1. s
May his son Yosef Simcha Halevi ben Esther have a refuah shleima!!!
כ' במנחם-אב תשס"ו