ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
ר' לוי לבייב ביחידות המפורסמת אצל הרבי
ר' לוי לבייב ביחידות המפורסמת אצל הרבי
"כי אנוכי שלחתיך"

15 השנים שחלפו בין הברכה המיוחדת שקיבל ר' לוי לבייב, לאירוע ההיסטורי אמש, מהווים את "פלא הפלאים" של "דור השביעי". (הרב אהרן דב הלפרין - עלה במחשבה)
האירוע ההיסטורי המרגש שהתקיים אתמול במוסקבה, בחנוכת המרכז החינוכי הענקי, שאין לו אח ורע, לא יכול שלא לעורר התרגשות גדולה, בקרב כל אלו שזוכרים את "הימים ההם".

כבר אמר מי שאמר שאם את מוסד השליחות בעולם כולו ניתן להגדיר כפלא עצום שהרבי חולל בדור השביעי, הרי שלקיומו של מוסד השליחות במדינות חבר-העמים, שמנוהל ע"י אור-אבנר חב"ד, יש רק הגדרה הולמת אחת - פלאי-פלאים! אם כל שליח של הרבי חש את ה"יתיר מבחיוהי" על כל צעד ושעל בחיי השליחות, הרי ששלוחי הרבי במדינות חבר-העמים בעצם הוייתם מבטאים את ה"יתיר מבחיוהי" בשיא התגלמותו.

אם רק נזכרים כיצד נראתה היהדות במדינות האלה עד לפני חמש-עשרה שנים וכיצד רדפה המעצמה הקומוניסטית בזרוע ברזל ולחמה באגרופי רשע בכל סממן של יהדות, אם רק זוכרים כמה בכה הרבי כשדיבר על היהודים שחיים 'במדינה ההיא', 'מאחורי מסך הברזל', והבטיח בדברי נבואה גלויים שעוד צפוי עידן חדש לאותם יהודים, כאשר גם החסידים הכי מאמינים התקשו לקלוט במוחם איך זה ייתכן ולא הצליחו לתאר לעצמם איך בדיוק המהפך יתרחש - ואז פשוט פוקחים את העינים ומסתכלים על כל אותם מאות שלוחים שמנהלים כיום מוסדות מפוארים של תורה ויהדות - גני ילדים, בתי-ספר, בתי-כנסת, בתי תמחוי ועוד ועוד - ומתקשים לעכל את עוצמת ההצלחה חסרת התקדים בהפרחת השממה של מה שהיה מכונה עד לא מזמן 'יהדות הדממה'. או-אז קולטים את משמעות המושג "יתיר מבחיוהי".

ר' לוי לבייב, נשיא הקהילות היהודיות ומי שזכה לעמוד בראש המפעל האדיר הזה של אור אבנר-חב"ד, דיבר אתמול בהתרגשות על הסמליות בכך שביום חנוכת המבנה, מלאו בדיוק 15 שנה ליחידות המפורסמת שלו עם הרבי, בו ביקש ממנו הרבי להשקיע בחינוך היהודי ברוסיה ובמדינות חבר העמים.

נזכרתי, בהקשר לכך, בדברים ששמעתי בזמנו מהרב בערל לאזאר, השליח והרב הראשי לרוסיה, על הפסוק בפרשת שמות "ויאמר כי אהיה עמך, וזה לך האות כי אנוכי שלחתיך". הפירוש הפשוט של הפסוק הוא, כדברי רש"י, שהמראה שראה משה רבינו בסנה הוא האות והסימן לכך שהקב"ה שלח אותו והוא יצליח בשליחותו. אבל יש גם פירוש כזה: עצם העובדה ש"אהיה עמך", שהקב"ה עומד לצידו של משה רבינו ומסייע לו בכל רגע שיש צורך בעזרה, ההצלחה הכבירה הזאת היא היא האות והסימן לכך ש"אנוכי שלחתיך". וזה בדיוק מה שמתבקש לומר כשרואים את הצלחתם האדירה של שלוחי הרבי במדינות חבר העמים.

בהמשך לדבריו המרגשים, אמש, של ר' לוי לבייב, ניתן להוסיף בעקבות דברי הרב לאזר:

לפני 15 שנה, במעמד חלוקת הדולרים, עברו לפני ר' לוי עוד קבוצת אנשים ששאלו את הרבי לגבי עסקים ברוסיה, ונענו בשלילה מוחלטת, ואילו הוא, באותו מעמד, זכה לקבל ברכות נפלאות מהרבי להשקיע ברוסיה ובד בבד קיבל מהרבי הוראה לפעול לחיזוק והפצת היהדות ברוסיה. וכעת, ההצלחה הבלתי נתפסת של איגוד הקהילות היהודיות במדינות חבר העמים ושל כל מוסדות "אור אבנר" שהוא פטרונם, היא היא האות לכך ש"אנכי שלחתיך", שר' לוי הוא האיש שנבחר ע"י הרבי לקומם את מוסד השליחות ברוסיה.

אם יבוא יום וישאלו מה היתה הנבואה של הרבי שהתגשמה באופן הכי מוחץ ועצום, אין לי ספק שהתשובה תהיה - נבואתו הגדולה של הרבי על נצחונה הצפוי ותחייתה הרוחנית של יהדות רוסיה. אשרי אלו שזכו להיות השלוחים למימוש הנבואה הגדולה.

ז' בתשרי תשס"ו
ר' לוי לבייב והרב לאזאר, על בימת האירוע אמש
ר' לוי לבייב והרב לאזאר, על בימת האירוע אמש
 
כותב השורות, הרב אהרן דב הלפרין
כותב השורות, הרב אהרן דב הלפרין