ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
הרב אהרן דב הלפרין
הרב אהרן דב הלפרין צילום: שטורעם
"יתיר מבחיוהי" בשיא התגלמותו

"בימים ההם, חסידי חב"ד האריכו את הדרך לא להתקרב לקרמלין. כיום אחד האישים הרצויים בו הוא הרה"ר לרוסיה" • מאת הרב אהרן דב הלפרין


מאת הרב אהרן דב הלפרין

ביום שישי האחרון, ט"ו בסיוון, מלאו שמונים שנה למאסרו של הרבי מוהריי"צ נ"ע. מסע הרדיפה שניהלה הממשלה הבולשביקית, באמצעות היבסקצייה, נגד הדת היהודית – כשמולם ניצבים, במסירות נפש עילאית, הרבי וחסידיו – הגיע אותו יום לשיאו.

כיום, שמונים שנה אחרי, אף שכבר גדל אצלנו דור אשר לא ידע את משטר האימים ההוא, עדיין איננו מצליחים לעכל את גודל הנס שהתחולל לפני כחמש-עשרה שנה, עם התמוטטותה והתפוררותה של מעצמת-העל הקומוניסטית, לתדהמתו המוחלטת של העולם כולו.  

שני ניסים גדולים עבור העם היהודי התחוללו באותו מהפך גדול ופתאומי: הורדת מסך הברזל ופתיחת השערים לכל היהודים הרוצים לצאת; ונס-כל-הניסים: שינוי היחס, במאה ושמונים מעלות, לדת היהודית, ליהדות, ללימוד תורה וקיום מצוות.

אם במשך למעלה מיובל שנים משמעות המילה 'רוסיה', במיוחד בקרב חסידי חב"ד (היחידים שפעלו שם בענייני יהדות), הייתה קשורה לפחד, מחתרות, מאסרים, מחנות עבודה ורדיפות בלתי-פוסקות מצד השלטונות  – כיום השם 'רוסיה' מעורר בקרב כל חסיד התרגשות והתפעמות שהלב אינו יכול להכיל.

הבטיח וקיים...

הרבי, נשיא דורנו זי"ע, מתחילת נשיאותו, התייצב יחידי ובודד ממש להצלה הרוחנית של יהודי רוסיה.  גם במובן המעשי (באין-ספור שליחויות ופעולות נסתרות במשך עשרות שנים)  וגם במובן השמימי. משך שנים רבות, בכל "עת רצון", התייחס הרבי, בבכיות עצומות, למצב הנורא של מיליוני יהודים מעבר למסך הברזל, ובדיבוריו הקדושים (שניכר היה כי מכוונים בעיקר לשמים), היו הבטחות ברורות לשבירת מסך הברזל "במהרה בימינו".

לפני למעלה משלושים שנה, נכנס אל הרבי ל'יחידות' הרב עזריאל מילר, מי שעמד בראש "הסתדרות הרבנים", כדי למסור פרטים על ביקורו ב"ברית המועצות". במהלך ה'יחידות' סיפר לרבי כי בביקורו בלנינגרד (פטרבורג כיום) ראה באחד מחדריו המרווחים של בית הכנסת הגדול המון ספרי תורה שלמים וחלקי יריעות. מאחר ששם, כמובן, לא יהיה להם שום שימוש, הציע לרבי שהוא מוכן להשתדל, בקשריו המיוחדים, להציל את מאות ספרי התורה וחלקיהם, ולהעבירם לארצות הרווחה. לתדהמתו המוחלטת התנגד לכך הרבי בחריפות ואמר לו: "לא ירחק היום ויתחולל מהפך וספרי תורה אלה ישמשו את יהודי רוסיה שיוכלו להשתמש בהם באין מפריע. שעריה ייפתחו לרווחה"…

כששוחחתי, שנים רבות אחר-כך, עם הרב מילר, אמר לי בערך בלשון זו: "זאת הייתה הנבואה התמוהה והמדהימה ביותר ששמעתי בימי חיי. הסיכוי, באותם ימים, שברית המועצות תתמוטט בימינו, ואף תהפוך משלטון קומוניסטי רודף דת לשלטון חופש של הפרחת היהדות באין מפריע – היה קטן יותר מהסיכוי שבארצות-הברית, למשל, תתחולל מהפכה קומוניסטית".

הרבי היה היחיד ממש שניבא והבטיח ברורות, גם את פתיחת השערים וגם את המהפך הרוחני העצום שבעקבותיו המוני יהודים "במדינה ההיא" ישובו לצור מחצבתם.

פלאי-פלאים

הרבי לא רק הבטיח את המהפך הגדול; הוא זה שחולל אותו. אם מוסד השליחות בעולם כולו שהרבי יצר בדור השביעי, הוא פלא עצום – הרי המהפכה הרוחנית, ההיסטורית, במדינות חבר-העמים, היא  פלאי-פלאים! שלוחי הרבי במדינות חבר-העמים, בעצם הווייתם, מבטאים את ה"יתיר מבחיוהי" בשיא התגלמותו.

המשטר הקומוניסטי הרוסי, שניהל נגד הדת מלחמת חורמה שלא הייתה דוגמתה בכל ההיסטוריה האנושית – התמוטט לפתע פתאום באופן פלאי וניסי.  ממשלת רוסיה (ברית-המועצות לשעבר), האימתנית והעוצמתית, שהטילה חיתתה על מיליוני יהודים בכלל, ועל יהודים דתיים במיוחד – הפכה, במהירות בלתי-נתפסת, לממשלה המעניקה חופש מוחלט בכל הקשור לשמירת הדת והפרחת היהדות. מסך הברזל, הסגור והמסוגר, שאיש בעולם – מלבד הרבי – לא האמין כי ייפתח אי-פעם – הפך למעבר בטוח ופתוח למאות רבות של שלוחי הרבי המעוררים את שלהבת היהדות בכל רחבי מדינות חבר העמים.

היטיב להגדיר זאת אחד מזקני כפר-חב"ד, מיוצאי 'המדינה ההיא': "בימים ההם, כל חסיד חב"ד ששהה במוסקווה, והיה עליו להגיע למקום זה או אחר, האריך את הדרך בהרבה קילומטרים ובלב שלא להתקרב לאזור 'הקרמלין' שב'כיכר האדומה'; כיום אחד האישים הכי מוערכים ורצויים ב'קרמלין', הוא השליח הראשי של הרבי, רבה של רוסיה, שזוכה לקבל משלטונות רוסיה לא רק כבוד ויקר, אלא תמיכה ועידוד לכל הפעילות הענפה של הפצת תורה ויהדות בממדים שלא היו כמותם. 

כך ברוסיה, כך באוקריינה, וכך בכל רחבי מדינות חבר העמים, כאשר כל שלוחי הרבי הפועלים במסגרת "אור-אבנר-חב"ד", זוכים בקרב ממשלותיהם להערכה רבה, לאוזן קשבת ודלת פתוחה, לתמיכה וסיוע בפעילותם ההיסטורית. גם בחלוף שנים לא מעטות עדיין איננו מעכלים את נס התחייה היהודית ברחבי ברית-המועצות לשעבר, המתחולל לנגד עינינו, בכוחו ובברכתו של הרבי.

ומגאולתם, הרוחנית והגשמית, של  היהודים בחבר העמים, נזכה בקרוב ממש לגאולה האמיתית והשלמה, ולקיבוץ נידחי ישראל, ע"י משיח צדקנו, ותכף ומיד ממש.

מתוך 'דבר העורך' שפורסם השבוע בעיתון 'כפר חב"ד'.

כ"ה בסיון תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
1
1. נו באמת
הכנה לג' תמוז עם תורה ודעת? אולי תביאו משהו יותר רציני?
כ"ט בסיון תשס"ז