ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
כותב השורות על רקע קעמפ חב"די
כותב השורות על רקע קעמפ חב"די
הורים, עכשיו הזמן לחינוך!

כעת אנו דוגמא חיה לחנכם לדרך חסידית, לאחווה במשפחה ולקיום מצוות מתוך חיות • הרב יוסף קרסיק בטור אישי חדש ב'שטורעם'

אנו נמצאים בעיצומם של ימי החופש, בהם התלמידים והתלמידות חזרו ממוסדות הלימוד השונים לבתיהם, וזו העת והשעה לדבר בענין מצוות כיבוד הורים, בפרט בבית החסידי:

מצוות כיבוד הורים היא מהמצוות שראינו במו עינינו את ההידור המיוחד של הרבי. בכלל, כבוד הבריות וכבוד הזולת היה מיחוד אצל הרבי, וכיבוד הורים היה מיוחד ביותר, כמו שראו כולם את הכבוד הגדול שהרבי העניק לאמו הרבנית חנה.

הנה סיפור על כבוד מיוחד שהרבי העניק לאשה שעזרה לאמו בשנות הינקות של הרבי, (את הסיפור שמעתי לא מזמן מאחד משלוחי הרבי, הנשוי לצאצאית שלה):

פעם כשהרבי בן שלוש שנים, יצא עם אמו הרבנית חנה לטייל באחד הפארקים בעיר, והרבנית חנה ניסתה לתת לו לאוכל אבל הוא מיאן ולא רצה, עברה במקום את מנשות החסידים שפנתה אליו ואמרה לו "תאכל, תאכל, אם לא תאכל לא תגדל".
חלפו קרוב לשישים שנה מאותו מפגש, והרבי נעשה לראש בני ישראל מורה ומנהיג העם היהודי, והנה אותה גברת נכנסה אל הרבי ליחידות כחסידה אל הרבי. הרבי רצה מאוד לכבדה, כיון שעזרה לאימו בשנות ינקותו, ולכן הרבי רצה לעמוד לקראתה עם כניסתה לחדרו, אך הרבי ידע שכשיקום לכבודה היא כחסידה, תרגיש לא בנוח, לכן הרבי נעמד ואמר לה "נו, את רואה שגדלתי מאז..

הסיפור הזה לא רק מלמדינו את הזכרון המופלג ויוצא הדופן של הרבי – כיצד זכר אירוע שהתרחש לפני יותר מחצי יובל שנים, אירוע פעוט שהתרחש בהיותו ילד רך בשנים, אלא עוד זאת את מדת הכבוד של הרבי לכל מי שעזר לו ואפילו בדרך עקיפה למצוות כיבוד הורים.

*

כאמור זמן הקיץ. ילדינו הצעירים והמבוגרים נמצאים יותר זמן בבית, זה הזמן שלהם לכיבוד הורים, זה הזמן שלנו להתוות להם הדרך לכבוד לזולת, כיבוד הורים והשקפה בריאה לחיים.

זמן הקיץ הוא זמן יקר שלא יסולא בפז, הילדים קרובים אלינו, אם כל השנה הבחורים בישיבות בין לבין מגיעים לשבתות, הבנות בבית אך עסוקות בלימודים ובמבחנים, כעת הזמן הרגוע להשקיע ולבסס את מה שלמדו ילדינו במוסדות חב"ד. כעת אנו דוגמא חי'ה לחנכם לדרך חסידית, לאחווה במשפחה ולקיום מצוות מתוך חיות.

סיפר לי פעם חסיד, שכשבנו חזר מהישיבה ל'בין הזמנים', באותו היום התקשר אליו, לאב, המשגיח מהישיבה וביקש מהאב לדבר עם הבן בנושא מסויים להתוות לו דרך במהלך זמן שהות בנם בבית. התפלא האב ושאל את המשגיח "הרי בני נמצא אצלך במשך שלוש שנים. שלוש שנים הי'ה לך להשפיע עליו, מדוע כעת אתה דורש ממני בזמן כה מועט לנסות להדריך אותו בדרך זו?".

ענה לו המשגיח "במהלך השנים פעלתי עם הבן לכיוון זה, אך שמתי לב שלבנך יש כבוד והערכה עצומה להורים, ובנך 'מחזיק' מכל מילה שלך, לכן חשבתי שכעת בבית, זה הזמן האידיאלי שתשוחח איתו וממך וודאי הדברים יחדרו ללב"!.

זה הזמן לבנות את המשפחה האיכותית שלנו. זה הזמן לבנות את המשפחה החסידית שלנו. זה הזמן להרים בתנופה את המשפחה לאפיקים חדשים, אפיקים חיוביים. הזמן רץ, עוד מס' שבועות יחזרו הבחורים לישבות, חודש אלול, חלק יסעו בהמשך ל'רבי', תשרי וחוזרים למסלול , לשגרה הברוכה. כעת הזמן וחייבים אנו לנצלו!

*

דוגמא לכך, אני חושב שאפשר ללמוד מסיפור ששמעתי על אדמו"ר הרש"ב:

אדמו"ר הרש"ב כידוע היה נוסע לעיתים לעיירות נופש במזרח אירופה לצורך עניני בריאות. מסופר, ששנה אחת עברו בדרך ליד תערוכה גדולה שבה הוצגו ממצאי הטכנולוגי'ה האחרונים. הרש"ב ביקש להכנס פנימה, וכשנכנסו לתערוכה מנהל המקום הראה להם את המכשירים החדשים וההמצאות האחרונות. כשהגיעו להמצאה החדישה ביותר, עצר הרש"ב והתעניין והתעמק בממצא. היתה זו מכונה שאליה מכניסים 'בול עץ', ובורג של מקדחה עוברת לאורכו כשנכנס ה'בול עץ למכונה' כעבור מספר רגעים הוא יוצא מוכן כגביע עץ מעוטר יפהפה ומפואר. התפלא מאוד הרש"ב והתרשם מכך עמוקות.

לאחר מספר שבועות, כשסיים האדמו"ר את זמן שהותו בעיירת הנופש, בדרך חזרה שוב ביקש להכנס לתערוכה, ושוב נעצר בסמוך למכונה. אך כעת ראה שהיא אינה בשימוש. התעניין על-כך האדמו"ר ומנהל התערוכה ענה לו שהיה צורך לשמן את המכונה, ולאחר השימון בהרכבה של המכונה הבורג לא נכנס בדיוק למקום אליו הוא אמור היה להגיע, כך שה'בול עץ' לא יצא ממנו גביע מפואר, וגרוע מכך זה גרם להתפוצצות וכל הגביעים שהיו בסמוך נהרסו גם.

עלינו ללמוד, שיש בנו ההורים הכוח לקחת ילד שאולי הוא לא כשרוני, אולי לא חכם, אולי נאמר 'בול עץ' ולהפוך אותו לכלי מפואר, מיוחד שהכל יתפארו בו. אם נידע נכון להגיע לנקודה הנכונה, לעבור ולעבוד איתו במסלול הנכון ולגעת בנקודות הנכונות המתאימות לו ייצא לנו ילד חסידי וירא שמים.

אך חלילה אם נטעה ולא נכוון לנקודה הנכונה, לא רק שהילד הלא כשרוני לא ינוצל, גרוע מכך, הוא עלול להיהרס יחד עם הגביעים שמסביבו. גם האחים והאחיות שהלכו בתלם וגרמו נח"ר, כי לא פעם, כאשר אחד מבני המשפחה לא ממשיך במסלול ונפגע, גם האחרים נפגעים.

ננצל את הזמן, נשקיע וניראה פירות ופרי פירות!

ט"ז במנחם-אב תשס"ז
הגב לכתבה

תגובות
8
1. הלוואי והורי היו עושים ממני כלי
הלוואי
י"ז במנחם-אב תשס"ז
2. תגובה ל- 1
בתניא מובא מהזוהר שעץ שלא עולה בו האש מבטשין ליה, כנ"ל לגוף האדם
י"ז במנחם-אב תשס"ז
3. הלוואי והאמהות ינצלו את הזמן
ויחנכו את בנותיהם ליראת שמים וצניעות

כואב לי שנשים פה בכפר חב"ד פששוט לא מחנכות!
מה שנקרא- 'זורמות'...
ומצפות שהבי"ס יחנך

שינצלו את הזמן ויחנכו, וינסו (למרות שעליהם קודם להוות דוגמא... אך המצב עגום)
י"ז במנחם-אב תשס"ז
4. אחח, כמה שהרב צודק
ב"ה אני שליח היום , פועל ועושה, והכל באמת בזכות הוריי בתקופות הקיץ בין הזמנים בבית, ההווי המשפחתי החמימות והחינוך שקיבלתי בזמנים המועטים האלו...

בפרט כשהייתי בגיל העשרה ולא הייתי 'מתמיד', הכל בזכות הורי שהראו לי יופי של משפחה

הלוואי וכולם ישכילו
י"ז במנחם-אב תשס"ז
5. הטור יפה!
הטור יפה מאד משרה.נ.
י"ח במנחם-אב תשס"ז
6. כל אחד ותפקידו
הבעיה כיום היא שההורים יודעים מה המחנכים צריכים לעשות והמחנכים יודעים מה ההורים צריכים לעשות.

אולי כדאי שכל אחד יחשוב מה הוא עצמו צריך ויכול לעשות למען הילדים/התלמידים, גם בחופש וגם במהלך כל השנה.
י"ח במנחם-אב תשס"ז
7. כל הכבוד על הטור החדש
אני בטוח, שהרב קרסיק ימשיך ויכתוב טורים מעניננים שכאלו. והלואי ויפעלו פעולתם.
י"ח במנחם-אב תשס"ז
8. לרב קרסיק
צדיק תמשיך להחזיר אנשים בתשובה !!!!!
כ"ה בתשרי תש"ע