ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
כינוס השלוחים תשמ"ח
כינוס השלוחים תשמ"ח צילום: ארכיון שטורעם
מארש הנצחון • דעה

ה'מארש' שחובר לפני 30 שנה לרגל פרץ השמחה שלא היה בדומה לו בתולדות ליובאוויטש • ה'מארש' שהפך לפני 20 שנה לסמל כינוס השלוחים


מאת הרב ישראל זילברשטרום,
קריית האיחוד האירופאי, בריסל

ליל שבת פרשת חיי שרה ה'תשס"ח, פרשת ה'שליחות' במקום השליחות.

מסביב יהום הסער, חושך כפול ומכופל של הגלות, החדשות מספרות על שטפונות בקאריביים, אסון טבע במקסיקו, עשן ואש בקליפורניה, תכנון ועידות הרות אסון בארה"ב, זעזועים מדיניים במזרח, מתח וחרדה במזרח התיכון.

אולם כמו תמיד, אלומת אורו של הרבי מרחפת מעל כל אותם אירועים, ממש בכל נקודה כזו ניצב לו השליח – השגריר הנאמן, מוכן ומזומן לקרב לסייע ולעזור בסבר פנים יפות, לכל אותם יהודים מכל החוגים והסוגים שנקלעו מרצונם או שלא מדעתם אל תוך הקלחת של ה'חאדאראם' שעובר על העולם כולו בשבועות אלו ממש, מי באש ומי במים, מי ברוח ומי בחרדה.

בעוד ימים ספורים, יעשו כל אותם 'לאמטשערינקעס' את דרכם אל המשלח, יביאו עמם את הדו"חות, את הבשורות הטובות, את הפ"נים של המקורבים ובעלי הבתים, את ה'נחת פון די קינדער', את התמונות והמצגות על המוסדות החדשים, הבנינים החדשים, הפעולות החדשות.

בבית הכנסת בו התפללתי, התפללו רק שלוחים, רצה הקב"ה וזימן כך שלמעלה ממניין שלוחים העוסקים כל אחד בתחומו הוא בשטח אחר בעבודת השליחות, יזדמנו לפונדק אחד לשבת הכנה לכינוס השלוחים העולמי.

החזן, שליח בעצמו, החל ספונטאנית את ה'לכה דודי' עם אותו ניגון. אותו ניגון שחובר לרגל יום הבהיר ראש חודש כסלו ה'תשל"ח, יום בו יצא הרבי לראשונה, לאחר שמיני עצרת, לעיני החסידים אל עבר ביתו הק', ההתגלות שלאחר ההעלם [מלבד ההתגלות המהירה בדרך לספרייה, לחזות בספרים שנפדו מן הבכא, ימים ספורים לפני כן].

אותו ניגון שהפך לפני עשרים שנה בדיוק – בכינוס השלוחים העולמי הראשון – בשנת ה'תשמ"ח, למארש הניצחון של המערכה להבאת הגאולה שמוביל המצביא הראשי, המשלח.

בתחילה הצטנף כל אחד בפינתו, מפזם את הניגון בהטעמה, אחר כך הפכה השירה לשאגה, ומשאגה להסתערות, השלוחים רקדו והתרוממו, בגלל הרבה סיבות כלליות ואישיות, אבל לטעמי – עוד סיבה אחת מרכזית, זכר הכינוס המתקרב ובא.

המראות הבלתי נשכחים, כאשר אל מול המשלח הרבי השווה ומשווה קטון וגדול, אחרי התרוממות הרוח ב'ראל קאל' המפורסם, רוקדים כולם מזיעים ומריעים במארש הניצחון, כאשר ביניהם מצטופפים אותם מארי עובדין טבין, הפילנתרופים שתומכים ביד נדיבה במפעל השליחות הנאדר בקודש שמתקרב לציון שנת השישים שלו.

בהתוועדות יום השבת קודש, לעת מנחה כאשר ההתוועדות היתה בעיצומה, נמנו השלוחים וגמרו, שכל שליח ירחיב את שטח שליחותו, ויביא עמו לאחר ומתוך כינוס השלוחים העולמי השתא, לפחות עוד זוג צעיר – עוד שלוחים, עוד חיילי בית דוד מבית היוצר וכור ההיתוך, שיצטרפו בחדווה למערכה, ויזרזו וימהרו את השגת היעד – הגאולה השלימה.

אשרינו מה טוב חלקינו – שלוחי המלך הננו!

כ"ג בחשוון תשס"ח
הגב לכתבה

תגובות
5
1. הניגון לא חובר בתשל"ח
אלא, כמדומני ע"י א' התמימים בערך בשנת תשמ"ג-ד!
אותו תמים שם לב שאין איזה מארש לר"ח כסלו וע"כ קם והלחין מארש זה.
כ"ג בחשוון תשס"ח
2. הצעה אולי נועזת
עם כל הכבוד ל"אלפי" השלוחים,אני חושב שהי' צריך לתת דגש מיוחד ל"שלוחים" שבאמת נשלחו ע"י הרבי ומוסרים נפשם כל אחד במקומו. סוף סוף יש הבדל גדול מאוד בין שלוחים אמיתיים לבין שלוחים שמצטלמים בתמונה..
כ"ד בחשוון תשס"ח
3. נהנתי לקרוא כל מילה
ישראלי'ק,
כל הכבוד.

הלוואי ומערכת שטורעם תזכה אותנו בעוד רבות כאלה.
כ"ד בחשוון תשס"ח
4. שליח בבריסל?
מה עושה הרב זילברשטרום בבריסל?

האם הוא שייך למרכז רבני אירופה?
כ"ד בחשוון תשס"ח
5. לידיעת השליח בגרמניה
בעיר בריסל מתגוררים 17 שלוחים עם משפחותיהם.
ותיקי השלוחים: הרב לסקר, הרב חדאד והרב פינסון,
וב7 השנים האחרונות התווספו עוד 14 שלוחים המתגוררים באיזורים שסביב בנייני הממשל והשלטון של האיחוד האירופאי הממוקמים במרכז העיר בריסל.
ארגון מרכז רבני אירופה, הוא ארגון שמאגד ופועל למען כלל רבני היהדות החרדית באירופה, ולא קשור כלל לשלוחים, יש להם משרד ראשי בבריסל וגם משרד נוסף בישראל ומשרד שלישי בצרפת, מי שניהל זאת עד לפני שנה היה הרב מנחם מרגולין, אולם כיום יש וועדת רבנים חבדיים ושאינם שהם ראשי הארגון.
כל קשר בין ארגון זה ל17 השלוחים הפועלים באיחוד האירופאי, הוא מקרי לחלוטין.
להשכילך בינה, אין די דייטשע קרייזן.
כ"ד בחשוון תשס"ח