ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
ובא השמש, וזרח השמש
ובא השמש, וזרח השמש צילום: ארכיון שטורעם
שתי דרכים להעניק מתנה לרבי לי' שבט ● מיוחד

יושב לו שליח – שאין לו קהילה חב"דית סביבו – וחושב "איך אני משתלב בשטורעם העולמי לקראת שישים שנה"? ● הרב ישראל זילברשטרום כותב לשטורעם על שני רעיונות, דרכם ניתן להקדיש לרבי בשני מישורים בשנת השישים ● טור מעורר מחשבה שמביא לעשיה, מיוחד

 

מאת הרב ישראל זילברשטרום

אם היה למישהו ספק קטנטן ח"ו, אם יש נצחיות למשפט חז"ל 'מה זרעו בחיים אף הוא בחיים', שיביט בדף הראשי באתר זה מראשיתו ועד סופו, כולו מלא בדיווחים וכתבות, חדשות הזורמות מכל קצוות תבל, על יוזמות מענינות, מאתגרות, מרגשות סביב נקודה אחת.

בעוד ימים ספורים יחגוג העולם כולו, והעם היהודי בפרט ציון 60 שנה למופת הגדול של הדור האחרון, החסד שעשה עמנו השי"ת שזיכה אותנו להיות תחת נשיאותו והנהגתו האלוקית של נשיא הדור.

חסידי חב"ד, שלוחים, תמימים, נשי ובנות חב"ד כולם טורחים ומתגייסים בהכנות גשמיות ורוחניות ליום הגדול והקדוש. אם היה מישהו רדום עד לפני זמן מה, ואולי התגנבה לליבו מחשבה זרה, הרי כבר עברו כך וכך שנים מאז ג' תמוז...

באה התכונה בכל מקום ובכל עיר ובכל מוסד, והעירה אותו מחזיון התעתועים.

כן! ליובאוויטש מציינת בגאווה ובגלוי את השנה השישים לנשיאות הרבי, נשיאותו ממשיכה בעוז ובעוצמה. אלפי חסידים חדשים הצטרפו למחנה הגדול של 'הדור האחרון לגלות והדור הראשון לגאולה' בעשור השישי, מאות שלוחים חדשים יצאו במסירות נפש בעשור האחרון, אין ספור מוסדות – ארגונים – קרנות – פרוייקטים, הוקמו בכוח חזונו הגדול של רועה ישראל מאז יובל החמישים בשנת ה'תש"ס [שאף הוא היה כבר בשנות ההעלם וההסתר] ועד יובל השישים.

יושב לו שליח אי שם, בעיר זרה ומנוכרת, וחושב לעצמו, איך אני מציין את יו"ד שבט הגדול הזה; לנסוע עכשיו אל הרבי, לא כל כך מסתדר, יש פעילות עניפה, ט"ו בשבט בפתח ופורים מעבר לפינה; מחשבת ייאוש מתגנבת לראש העסוק כבר בהזמנת המצות לפסח, עם מי אשב ואתוועד ביום זה? הרי האנשים שאני עובד איתם ומוסר נפשי לקרב אותם, הכירו רק לאחרונה את מושגי השבת והחגים...

עומד לו אברך או בחור חסידי, בחשבון הנפש של קריאת שמע, בליל שישי האחרון של שנת ההתקשרות המסתיימת לה, וחושב לעצמו, מה אני יכול לקחת על עצמי כ'מתנה' לקראת יובל השישים. תמיד היה מונח אצל החסידים ובמיוחד אצל התמימים, הבנים של הרבי, שהם נותנים מתנה מיוחדת לאבא...

מתנה של כסף, של גשמיות, של עולם הזה, הרי מאן דכר שמיה. כל אחד מבין שמדובר כאן על מתנה מסוג ורמה אחרת לגמרי, עפעס געבן פון זיך, אדם – כי יקריב – מכם, מכם ובכם הדבר תלוי. החלטה אישית, לא יקרה בכסף, אבל יקרה אין מונים בערך אמיתי, יכול וצריך כל אחד ואחת מן המקושרים ומן החסידים לקבל על עצמו לקראת יו"ד שבט. וכמבון הדברים באים בתור הצעה בלבד, ולא כדי לגרוע מאומה מההכנות הגדולות והקבוצתיות הנערכות בכל מוסד, ישיבה, סמינר, קהילה ובית חב"ד.

שני יסודות חשובים [בין שאר אחרים] מאירים כעמוד האש את נקודת ההתקשרות האישית האוהבת בין חסיד לרבי. א. לראות את הרבי \ לשמוע את הרבי. ב. ללמוד ולהגות בתורתו של הרבי.

מוצע בזה לכל אחד ואחת לקבל ע"ע למשך השנה הבאה אלינו לטובה, מראש השנה להתקשרות יו"ד שבט ה'תש"ע – עד ראש השנה הבא עלינו לטובה יו"ד שבט ה'תשע"א, להתמיד ב- 2 נקודות מרכזיות אלו. ולהקדיש כל חודש מינימום של 60 דקות. וכל המרבה תבוא עליו ברכה. 60 דקות של קדושה וטהרה – קודש לרבי.

א.

מנהג נפוץ בכל מקום ובכל בית כנסת, להתאסף יחדיו במוצאי שבת קודש לצפות במראות קודש של הרבי, אין דרך יותר טובה מזו לעבור מן הקודש אל ימי החול, לקחת משא שנותן כח לעבור את השבוע הנוסף. אנשי צוות העריכה וההפקה של המוסד JEM עושים במסירות ובחריצות עבודה נהדרת. ורבע שעה של איכות וכמות מוגשים במגוון השפות הנדרשות.

גם אם אינכם נמצאים בסביבה בה נהפך מנהג ישראל זה לתורה, אפשר לצפות אונליין בתוכנית שבועית זו, הן באתרים החב"דיים והן באתרים הרשמיים של JEM, www.chabad.org ודומיהם.

קביעות בנפש זו, להקדיש 15 דקות שבועיות, לשמוע ולראות את הרבי. ללמוד ולהבין את השיחה, לקלוט את הרגע המיוחד, להאזין לשיח שרפי קודש בחלוקת הדולרים או ביחידות כללית \ פרטית, ולשמוע חוויה אישית של יהודי בן דורינו במחיצת נשיא הדור. זה ההזנק הראוי ביותר של כל אחד ואחת לקראת שבוע חדש בשנת השישים.

ב.

ארון הספרים מלא וגדוש, בכל ספרייה בבית חב"די, בתורתו של הרבי. אך לפעמים מרוב עצים לא רואים את היער. בוודאי שכל אחד משתדל להקדיש מזמנו, לפחות פעם בכמה זמן, ללמוד שיחה, לעיין במאמר, לעבור על אגרת קודש, להכיר רשימה חדשה, ועוד.

אך – גם עבור נפש הבהמית, ובעיקר עבור הנפש האלוקית, יש משהו מיוחד ב'תורה חדשה מאיתי תצא'. לכולנו זכור הרגש המיוחד שהיה כאשר היו מחזיקים את הדפים, פלטי ה'פקס א שיחה', או הרד"ים, או עלי ה'בלתי מוגה' ובוודאי חדוות הקודש כאשר היה יוצא 'ליקוט' חדש או מאמר 'מוגה', שהיו מגיעים מיד אחרי שבת.

גם בימי חשכת הגלות אלו, מקבלים המוני חסידים שיחה טרייה, ערוכה ומוגשת באותיות מאירות עיניים ומשמחות לב.

וועד הנחות בלה"ק, המוסד האמון על כתיבת עריכת והפצת תורתו של הרבי זה קרוב לשלושים שנה, כדי להחיות רוח אנ"ש והתמימים בעולם כולו, עושה מאמצים אדירים וזה כבר כמה שנים מוציא לאור מידי מוצאי שבת קודש, שיחה או מאמר או התוועדות קודש, כחדשים, או חדשים ממש.

המשלוח מגיע למנויים דרך הדואר האלקטרוני, ובמשך השבוע הוא מודפס בכל אתר ואתר, עד שבשת קודש הוא מונח על השולחנות בבתי הכנסת ובתי המדרש, ובהיכלי הישיבות, ובתי חב"ד. אך איזה תענוג יותר גדול יכול להיות, להתחיל! את השבוע עם שיחה של הרבי!

אם עדיין אינכם נמנים על מעגל זה, כל שעליכם לעשות הוא לשלוח אימייל למשרד הראשי info@lahak.org ולקבל מידי מוצאי שבת, את החומר.

קחו את הזמן, תקדישו את הדקות הנדרשות, לשבת וללמוד בחברותא, או עם ידיד מעבר לקו הטלפון, או גם אנא ומלכא בלחודוהי, להתקשר בקשר הכי אמיץ וחזק, כפי שמוסבר בספר התניא בתחילתו, במעלת לימוד התורה על קיום המצוות.

60 דקות חודשיות, שיקחו אותכם לעולם אחר. לעולם שאתם כל כך משתוקקים להיות בו. אין צורך לקנא באלו שעושים זאת. זה כל כך קל, כל כך מתבקש. זה כל כך חשוב, כל כך אי אפשר בלי.

לשנה טובה בלימוד תורתו ובראיית פניו, תכתבו ותחתמו.


ו' בשבט תש"ע