ב"ה יום שלישי, ט"ז שבט תשפ"ב | 18.01.22
הרב הלפרין על רקע הפגנות הרבבות
הרב הלפרין על רקע הפגנות הרבבות
מחדל חמור בהסברה החרדית ● על סדר היום

מכל הברברת הגדולה, דווקא הטענה העיקרית, המגמדת את כל הטענות האחרות, לא נשמעה כלל: לראשונה מאז ימי רוסיה הבולשביקית נשלחו אזרחים לבית-הסוהר אך ורק בשל החלטתם להוציא את ילדיהם מבית-ספר פלוני ולהעבירם לבית-ספר אחר. זו העובדה העובדתית ביותר שכל צעצועי המלים – כמו 'ביזיון-בית-המשפט' – לא יצליחו לטשטשה ולהעלימה ● 'על סדר היום', מאמר העורך של השבועון 'כפר חב"ד', מאת הרב אהרן דב הלפרין
הרב אהרן דב הלפרין

המעצרים השערורייתיים של אנשי עמנואל, עליהם החליט הבג"ץ, חייבים היו להדליק נורה אדומה בקרב כל מי שמושגים כמו דמוקרטיה וחרות חשובים בעיניו. בהפגנות הענק הספונטניות שהתקיימו בסוף השבוע האחרון, אמורים היו להשתתף כל אלו ששלטון החוק הוא ערך עליון עבורם, בלי שום קשר לעמדתם לגבי 'פרשת עמנואל'.

מעבר לכל העניין, החמור כשלעצמו, של רדיפת הדת ויחס הבג"ץ לחרדים – התרחש כאן דבר בלתי-נתפס, ומה שמדהים מכל – הדממה המפחידה: 

לראשונה מאז ימי רוסיה הבולשביקית נשלחים אזרחים לבית-הסוהר אך ורק בשל החלטתם להוציא את ילדיהם מבית-ספר פלוני ולהעבירם לבית-ספר אחר. זו העובדה העובדתית ביותר שכל צעצועי המלים – כמו 'ביזיון-בית-המשפט' – לא יצליחו לטשטשה ולהעלימה: ההורים נשלחו לכלא, כאן בישראל המתקרית 'דמוקרטית', בשל דבר אחד ויחיד שעשו: החליפו את בית-הספר לילדיהם. 

זה לא קשור לדתיים וחרדים ולא לויכוח על אפליה כזו או אחרת. לא הנהלת בית-הספר או ראשי החינוך העצמאי נשלחו לכלא על הפרת החוק, כביכול. נשלחו לבית האסורים ההורים, שכל פעולתם, כאמור, היתה להעביר את בנותיהם מבית-ספר אחד למשנהו.

והארץ לא הזדעזעה, וכלבי השמירה של שלטון החוק לא נבחו, ולוחמי החופש ו'זכויות האזרח' אפילו לא צייצו, והשופטים הללו, שבפסיקתם עשו שימוש ציני לרעה בסמכותם, תוך הפרת אמונים שאין גדולה ממנה, ברומסם כל נורמה של מדינה מתוקנת – עדיין ישובים בכיסאותיהם בכס השיפוט העליון.

דיקטטורה שיפוטית

המצב הבלתי-נסבל שהגיע לשיאו השבוע, הוא תוצאה ישירה, גם אם מאד מרחיקת-לכת, של מה שמכונה ה'אקטביזם השיפוטי', שהיא בעצם 'דיקטטורה שיפוטית'. 

האם המצב ישתנה?

אם מארגני ההפגנה ישקיעו אותה אנרגיה גם בהסברה – על ידי המקצוענים הבכירים ביותר במדינה – תוך הקצאת כל המשאבים הנזקקים, ניתן בהחלט להגיע למצב שבו דווקא מה'עז' של השבוע – 'ייצא מתוק'.

רק מערכת הסברה יעילה – שהעדרה היה מחדל חמור מאד בשבוע האחרון – שתבהיר ותמחיש לציבור לאן דרדרה אותנו השבוע 'הדיקטטורה השיפוטית' –  עשויה להביא למסע ציבורי הולך וגובר נגד המצב הבלתי-נסבל והאנטי-דמוקרטי (המסוכן אגב מאד גם מבחינה מדינית ובטחונית) שבו מיעוט שולי הדוגל בהשקפות מרץ, כופה את דעתו בכוח, ללא שום סמכות מוסרית וחוקית, על כלל אזרחי המדינה.

המשך הדברים – השבוע, 'על סדר היום', בשבועון 'כפר חב"ד.

י"ב בתמוז תש"ע