ב"ה יום שלישי, י"ג שבט תשפ"א | 26.01.21
הרב יוסף נושא דברים באירוע הענק בבירת רוסיה
הרב יוסף נושא דברים באירוע הענק בבירת רוסיה
הראשון לציון הגר"י יוסף שליט"א על י"ט כסלו: "אם לא החג הזה - לא הייתה יהדות בעם ישראל"

אורח הכבוד באירוע המרכזי של י"ט כסלו במוסקבה, הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף: "המעלה של חסידות חב"ד היא שכל דרכה מבוססת על לימוד ההלכה" ● "חסידות חב"ד מושתתת על לימוד ההלכה שייסד רבי שניאור זלמן מלאדי בעל 'שולחן ערוך הרב', ועל כן ראוי לקרוא לחג הזה י"ט כסלו כחג החגים, שהרי לולא הנס הגדול שקרה היום לא היינו יכולים לחגוג את שאר החגים", הטעים הרב ● צפו בקטע הרלוונטי מתוך נאומו >>>
מערכת שטורעם


אורח הכבוד באירוע המרכזי לרגל י"ט כסלו, שנערך במרכז הקונגרסים של מוסקבה, בהשתתפות עשרות אלפים מתושבי העיר, היה הרב הראשי לישראל הראשון לציון הרב יצחק יוסף, שהוזמן על ידי רבה הראשי של רוסיה השליח הרב בערל לאזאר.

בדרשתו המרכזית של הרב הראשי לישראל הגר"י יוסף, התייחס הרב לסמיכות של יום י"ט כסלו לימי החנוכה המתקרבים, שבהם הגזרה הייתה להשכיח את התורה ועל כן אנו מודים ומהללים על הניסים, כך גם היו גזירות נוראיות על האדמו"ר הזקן רבי שניאור זלמן מלאדי בעל שו"ע הרב זיע"א, אך ורק מכיוון שהוא רצה להפיץ תורה, לאחר שרבים נמשכו לתורתו הקדושה ובעקבות הלשנה לשלטונות הוא נכלא בעוון הפצת היהדות והשתחרר ביום י"ט בכסלו ועל כן מאז נהוג בקרב חסידי חב"ד לחגוג את היום הזה ולקרוא לו יום הגאולה.

בדבריו הדגיש הרב את חשיבות לימוד ההלכה כפי שגם פעל ורצה האדמו"ר הזקן, "העיקר זה לימוד ההלכה, לימוד הש"ס ולימוד ההלכה למעשה, מיום שחרב בית המקדש אין לו להקב"ה בעולמו אלא ד' אמות של הלכה, שו"ע הרב הוא אחד מספרי היסוד של ההלכה, גם כשכתבתי את ספרי 'ילקוט יוסף' הם מבוססים על ספר שו"ע הרב שאותו חיבר רבי שניאור זלמן מלאדי, את הספרים שלו יש ללמוד בעמקות.

"המעלה הגדולה של בעל שו"ע הרב, שאת כל תורת חסידות חב"ד הוא בנה על החשיבות של לימוד ההלכה ועל לימוד ההלכה למעשה, זהו דבר גדול וחשוב מאוד. חסידות חב"ד מושתתת על לימוד ההלכה שייסד רבי שניאור זלמן מלאדי בעל שולחן ערוך הרב ועל כן ראוי לקרוא לחג הזה י"ט כסלו כחג החגים, שהרי לולא הנס הגדול שקרה היום לא היינו יכולים לחגוג את שאר החגים".

בסיום דבריו שיבח הרב יוסף את פעילתו של הרב הראשי לרוסיה הגאון הרב בערל לאזאר: "את דרכו של הרבי בהפצת היהדות ממשיך הרב הראשי לרוסיה, כמה סימלי שכאן במקום שנאסר ובמקום שרדפו אותו, דווקא פה אנחנו חוגגים את י"ט כסלו ורואים את הפריחה ואת ההתקרבות ליהדות של אלפי יהודים על ידי פעילותו של הרב לאזאר והרבנים הפועלים איתו. יש פה ילדים שעד לא מזמן לא ידעו שהם יהודים ובזכותו של הרב לאזאר היום הם יהודים חסידיים וכל זה מבלי לסטות מההלכה בכלל.

"חסידות חב"ד היו הראשונים שחשבו על לקרב יהודים ליהדות, מיד לאחר מלחמת ששת הימים יצאו מאות מחסידי חב"ד בשליחות הרבי מחב"ד לכל העולם לקרב יהודים ובזכותם אור היהדות פורח בכל מקום בעולם", סיים הראש"ל את המשא המרכזי לקול תשואות ושבחים מהקהל הרב שהגיע לאירוע המרכזי ולאחר מכן פצחו בשירה וריקודים.
כ"ד בכסלו תש"פ