ב"ה יום שלישי, כ"ג שבט תשפ"ב | 25.01.22
אל שרפטון בתקופת המהומות וכיום
אל שרפטון בתקופת המהומות וכיום צילום: ארכיון
"השפה שלי היתה אומללה ומכוערת. התבגרתי" ● סערה

עשרים שנה אחרי, הכומר האנטישמי אל שרפטון, האיש שהסית והצית את המהומות בקראון הייטס מתוודה: "ניו יורק התבגרה ואני התבגרתי" ● "הגעתי לקראון הייטס מניו ג'רזי; למרות שדי הכרתי את השכונה לא הייתי מודע לאירועים שעברו על השכונה ביממה האחרונה. לא ידעתי שיענקל רוזנבאום נהרג על ידי האספסוף. לא הייתי מודע לאי היציבות של המצב"
מערכת שטורעם

עשרים שנה אחרי, הכומר האנטישמי אל שרפטון, האיש שהסית והצית את המהומות בקראון הייטס מתוודה: "ניו יורק התבגרה ואני התבגרתי".

בטור שפרסם הבוקר מגולל שרפטון את הרקע למהומות: "זה היה בתאריך 20 לאוגוסט. קיבלתי טלפון מכרמל קאטו שביקש עזרה לאחר שבו נהרג בתאונה בקראון הייטס לילה קודם. מות בנו הצית אלימות.  הציבור הרגיש שהיתה פה חוסר רגישות במקרה הטוב, ועוול במקרה הגרוע".

"הגעתי לקראון הייטס מניו ג'רזי; למרות שדי הכרתי את השכונה לא הייתי מודע לאירועים שעברו על השכונה ביממה האחרונה. לא ידעתי שיענקל רוזנבאום נהרג על ידי האספסוף. לא הייתי מודע לאי היציבות של המצב.

"הגעתי לביתו של קאטו שתיאר בפני את פרטי המעשה החמור. כעסתי מאוד. הייתי עצוב ורציתי לנחם את כולם על מה שקרה. אני בעצמי נדקרתי זמן קצר לפני זה על ידי גבר לבן. 

נתון תחת הרושם של התקיפה, נאבקתי עם עצמי לגבי סוג התגובה שיש להגיב. אני גדלתי על חינוך של סלחנות ומחילה.  והיחיד שבאמת לא איבד את כבודו העצמי היה האבא של הילד, קאטו.

ליוויתי אותו לבית רפואה לבקר את האחיינית שלו שנפגעה גם היא בתאונה, ליוויתי אותו למשטרה שם הצהיר כי איננו רוצה שזכר בנו יחובר ויונצח עם אלימות. חזרתי למחרת. הציבור הצטמצם אולם האלימות גברה. 

נדרש ממני להכין הספד להלוויית הילד הזה ולחפש צדק עבור משפחתו. ילד שבסך הכל שיחק בחוץ עם בת דודתו. 

ראש העיר באותה תקופה היה דייויד דינקינס, חבר ילדות. מכל כיוון אפשרי הוא ספג ביקורת: היהודים הקיצוניים טענו שהוא חד צדדי לטובת השחורים, השחורים הקיצוניים טענו להיפך. הוא ניסה לאזן את הטענות בהתנהגותו.

בהספד קראתי לאנשים לצעוד ולהפגין. להביא את הנהג לשלם על המעשה שהביא למות הילד. בהספד אמרתי שחייבים להפסיק את השנאה והגזענות נגד שחורים. כנראה שלא הייתי ברור מספיק והובנתי שקראתי לאנטישמיות כוללת נגד היהודים. בזמני מתח חשוב להיות רהוטים וחד משמעיים, לא לתת פן נוסף של משמעות. 

לא מספיק להיות צודק. קיימנו את הצעדות בדרכי שלום.  אולם בואו נהיה כנים: הטונים והשפה הלהיטו את קיצוניים במקום להתמקד באבל על הילד הקטן שכה הדאיג אותנו. הטרמינולוגיה שלי הייתה אומללה ומכוערת.

טעות נוספת: הייתי צריך להעלות את זכר יענקל רוזנבאום בהספדי. אין להבדיל בין דם לדם. למרות שלא הייתי במקום באותו לילה ולא ידעתי על הרצח. כי המסר של קראון הייטס הוא לא לבחור מי הקרבן אלא לפעול לטובת החברה כולה.

התבגרתי מאז. במבט לאחור, הייתי כן מספיד את הילד, אבל הייתי מוסיף שאין שום הצדקה לאלימות או למות של יענקל רוזנבאום. באותו יום פגשתי את הרב אברהם יהושע העשיל שאמר לי: רק איש גדול יכול להשיג דברים גדולים. אנשים קטנים לא יכולים לפעול דברים גדולים.  מרתין לוטר קינג (מנהיג שחור הנערץ על ידי שרפטון) היה איש גדול.

קראון הייטס הוכיחה לנו שאנו, אנשים קטנים, רק יכולנו להפריד. חייבים לשאוף להיות גדולים.

>>> 20 שנה לפרעות קראון הייטס: כל הכתבות

 

כ"ב במנחם-אב תשע"א
הגב לכתבה

תגובות
8
1. שקרן ובלפן
כ"ב במנחם-אב תשע"א
2. משקר
לא ידעתי שיענקל רוזנבלום נרצח??? נו באמת!!!
כ"ב במנחם-אב תשע"א
3. הכל פולטיקה
הוא יועץ של אובמה ונבהל מהסערה הציבורית שקמה בגלל נורמן רוזנבאום
כ"ב במנחם-אב תשע"א
4. איך שלא יהיה
המאמר אכן דרמטי וטוב שהבאתם.
תמשיכו להביא חומרים מקוריים כאלה בעתיד.
כ"ב במנחם-אב תשע"א
5. אני לא מאמין שאובמה לקח אותו בתור יועץ!
?!
כ"ב במנחם-אב תשע"א
6. שקר!!!
זה מאמר שכולו שקר מהתחלה ועד הסוף!!!!!!!!!!!!!!!!!!
בחיים לא שמעתי בן אדם שכל כך הרבה משקר בשביל כבוד
הדבר היחיד שהוא למד לעשות ב20 שנה האלה זה לשקר!!!!!!!!!!!!!
כ"ג במנחם-אב תשע"א
7. שקר בוטה!
פה הוא אומר שהוא לא הובן כראוי ובטעות חשבו שהוא התבטא באנטישמיות, והוא היה צריך להיות יותר ברור...... אבל מה לעשות שהוא היה יותר מדי ברור כשהוא צעק 3 פעמים!!!: לרצוח את היהודים!!! וכל הקהל חזר אחריו. ועל זה נאמר: אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה! וכנראה אם אובאמה היה שם לפני 20 שנה הוא היה מתבטא לא פחות!
כ"ג במנחם-אב תשע"א
8. תיקוני טעות
אברהם יהושוע השל שמכונה הרב
היה מנהיג הקהילה הפרוגרסיבית (סוג של רפורמים)
לא מתאים לכתוב הרב וכן השל היה מעריץ של מרטין לותר קינג והשתתף איתו בהפגנות לזכויות המיעוטים (השחורים)
כ"ג במנחם-אב תשע"א