ב"ה ערב ש"ק, י"ט אייר תשפ"ב | 20.05.22
מראות מהשמחה בקטמנדו
מראות מהשמחה בקטמנדו
לראשונה בהיסטוריה: חגיגת הכנסת ספר תורה בנפאל

הכנסת ספר תורה היסטורית ברחובות נפאל >>> רובע ה'טאמאל' המפורסם, לא ראה מראות כאלו מעודו. במקום פסלי עבודה זרה, כמרי וחברי כתות בודהה למיניהם, צעדו מאות יהודים נרגשים עם 'ספר תורה' חדש בידיהם. הרבה אור בין חושך גדול ● לפני חודש ימים הגיע לבית חב"ד המרכזי של נפאל בקטמנדו, בניהולם של שלוחי כ"ק אדמו"ר זי"ע הרב חזקי וחני ליפשיץ, ידיעה מדאיגה על היעלמותו של ג'ורג' עבודי, בחור יהודי אנגלי, בן להורים ישראלים ● בבית חב"ד החלו מיד לחפש אחריו תוך כדי שהם בקשר כל העת עם המשפחה. בעיצומם של החיפושים התקבלה הבשורה המרה מכל, גופתו של ג'ורג' נפלטה אל הנהר באיזור ה'פונהיל' ונשרפה יומיים לאחר מכן על ידי המקומיים. הוא לא זכה להגיע לקבר ישראל. בן 22 שנים היה בעת שנפטר מסיבה לא ידועה ● לאחר האבל והשבר הגדול החליטה המשפחה לתרום ספר תורה חדש לבית חב"ד קטמנדו - המקום האחרון בו ביקר ג'ורג' יקירם ● לראשונה בהיסטוריה היהודית הוכנס ספר תורה חדש למרכז היהודי בבית חב"ד ● "הרגשנו את ג'ורג' רוקד ושמח איתנו בכל רגע ורגע"
כתב שטורעם בארה"ב

לפני חודש ימים הגיע לבית חב"ד המרכזי של נפאל בקטמנדו, בניהולם של שלוחי כ"ק אדמו"ר זי"ע הרב חזקי וחני ליפשיץ, ידיעה מדאיגה על היעלמותו של ג'ורג' עבודי.

מתברר שג'ורג' הוא בחור יהודי אנגלי, בן להורים ישראלים, חובב מסעות עם שמחת חיים וחוש הומור שהגיע לטייל בנפאל ולכבוש הרים ופסגות.

חלק מהשליחות המיוחדת של שלוחי הרבי במדינה זו, היא החיפושים אחרי האובדים והנידחים גם ברוחניות אבל הרבה פעמים גם בגשמיות.

חפ"ק החיפושים בבית חב"ד החל לפעול מיידית. הרב חזקי תופס פיקוד, המשטרה מקבלת מידע, ומיד החלו לחפש אחריו תוך כדי שהם בקשר כל העת עם המשפחה.

בבית חב"ד נתלו שלטים עם תמונות של ג'ורג' ואל ההרים נשלחו מטפסים מקצועיים שיסייעו גם הם בחיפוש.

בעיצומם של החיפושים התקבלה הבשורה המרה מכל: גופתו של ג'ורג' נפלטה אל הנהר באיזור ה'פונהיל' ונשרפה יומיים לאחר מכן על ידי המקומיים. במדינת נפאל, הם לא מאמינים בהשארת הנשמה. וכל מי שמת מובל לשריפה מיידית ואפרו מושלך אל הנהר. אין בתי קברות בנפאל. הבחור היהודי הצעיר (בן 22) לא זכה להגיע לקבר ישראל.

מתוך האבל והשבר הגדול החליטה המשפחה לתרום ספר תורה חדש לבית חב"ד בקטמנדו - המקום האחרון בו היה ג'ורג' יקירם.

זוהי 'הכנסת ספר תורה' הראשונה בהיסטוריה של נפאל, ולראשונה נסגר הרובע התיירותי ה'טאמאל' ההומה מאדם 365 יום בשנה. לא קורים דברים כאלו גם בכלל אירועים הכי חשובים במדינה. אבל הקשרים של השליח עם מפקדי המשטרה ובכירים בממשל המקומי, הביאו אותם להסכים לסגור את הרחוב המרכזי של הרובע, לשם קיום התהלוכה היהודית.

ספר התורה הובא בידי הרב פסח אפיון, ידיד המשפחה, שהכיר אות ג'ורג' מאז היותו ילד והגיע במיוחד לשם כך מאנגליה. 

תהלוכת ענק יהודית של עשרות ריקשות (ה'מונית' המקומית, תלת אופן בלוי ומרופט) מלווים בתזמורת מקומית של תופים וחצוצרות עם מאות משתתפים נרגשים.

המשטרה המקומית אבטחה את האירוע עם עשרות שוטרים. המקומיים הנפאלים, שפשפו עיניים כלא מאמינים, הם כבר ראו דברים רבים בחייהם אבל כזה דבר גם זקני נפאל לא זוכרים. כי זה אף פעם לא קרה לפני זה.

אלפי תיירים ששהו במקום, מכל העולם, הוציאו מצלימות וטלפונים חכמים ותיעדו את המאורע המוזר, כמה מהם גם שידרו זאת לחברים ובני משפחה בשידור חי.

וכמובן, מאות התיירים היהודיים מהעולם, ובעיקר תרמילאים ישראלים ששמחו להשתתף באירועי יהודי גדול שכזה בעיצומו של הטיול שלהם. איש לא נשאר אדיש. באירוע השתתפו גם שגריר ישראל עם צוות השגרירות ומטפסי ההרים שייסעו בחיפושים אחר ג'ורג'.

היו אלו שעות ארוכות של שמחה לצד דמעות של התרגשות. "הרגשנו את ג'ורג' רוקד ושמח איתנו בכל רגע ורגע!!" מספרת השליחה חני ליפשיץ בשיחה מיוחדת ל'שטורעם'. אין יותר סמלי מזה שספר התורה לזכרו של ג'ורג' שאהב כל כך לטפס על הרים ולראות את העולם הגדול, ישמש בעז"ה לבית חב"ד החדש שאנחנו מתעתדים לפתוח ב'מאנאנג' שבהרי ה'אנאפורנהא בזמן הקרוב..." אומר בהתרגשות הרב חזקי, שמצטרף לשיחה לאחר שהסביר איזה עניין מוקשה בתניא לאחד המטיילים. 

האירוע עצמו הופק על ידי בית חב"ד, ובהתנדבות מלאה (שילוט ואספקת חומרים) של חברת 'שניאור פליישמן הפקות'.

השמחה הגדולה הזו לא היתה יוצאת אל הפועל, לולא עזרתו הרבה של השליח התמים מענדי פרנקל, ובלי עזרתם של מטיילים ומטיילות שעצרו את הטיול ועשו הכל למען הצלחת האירוע.

ב' בחשוון תשע"ד
 
 
 
 
 
 
תהלוכה הכנסת ספר התורה
תהלוכה הכנסת ספר התורה