ב"ה ערב ש"ק, כ" טבת תשפ" | 17.01.20
הנגיד עם השליח. הפרטים נחשפים
הנגיד עם השליח. הפרטים נחשפים
הפיקדון שהושב: הרגע המצמרר בעת נאומו של הנגיד

במהלך היממה של אירועי 'חנוכת הבית' לבית חב"ד המחודש והמשופץ במומביי, היו רגעים מרגשים למכביר ● אחד מהם, העלה דמעות בעיני מאות המשתתפים, שרותקו למקומם ללא יכולת להוציא הגה ● מגזין 'עונג חב"ד' מביא לראשונה את הסיפור המלא: התמונה של הרבי שהוכתמה בדמו של השליח, המתנה שהביא הרב נחמן הולצברג, הלבטים של הנגיד, השורות ששרבט על המעטפה, ותחושת ההקלה כשמסר בהתרגשות שלא יכל להסתיר את המעטפה לשליח החדש ● כל הפרטים בכתבה המלאה
כתב שטורעם באסיה
בתום אותם יממות של אש וטרור, לפני שש שנים, כשהורשו בני משפחות הולצברג ורוזנברג להכנס את בניין בית חב"ד בהם שימשו בקודש ילדיהם, הרב גבריאל נוח ורבקה הולצברג הי"ד, הם הילכו על בהונותיהם מנסים לאמץ אל ליבם כל סימן של חיים שנשאר לאחר המוות הנורא מכל.

זכורה לכולם 'התמונה' שהוציאו אנשי זק"א מן התופת, התמונה של הרבי שנותרה שלימה גם לאחר ההפצצות הכבידות של הקומנדו ההודי שנכשל בפעולות הצלת החטופים, וההרס שהותירו כלי הנשק השונים של החוטפים ושל אלו שניסו להכניעם. התמונה הזו, נותרה במומביי, והיא חזרה לתלות על כותלי בית חב"ד המשופץ.

במשרדו של הרב גבי הי"ד, עמדו כמה תמונות של הרבי, כפי שנראה משרדו של כל שליח ברחבי העולם. האבא, הרב נחמן הולצברג מקראון הייטס, ניגב בדמעות שליש את כתמי הדם של בנו האהוב מעל פניו הקדושות של הרבי, המשלח, עטף את התמונות בנייר שמצא במקום, והוציאם מהמקום הזה, המקום אותו טיפחו באהבה ובהשקעה בנו וכלתו למען עם ישראל במסירות נפש, והפך בשטניות מפלצתית לזירת מוות.

כשחזר לארצות הברית, לאחר מסע ההלוויה הארוך והכואב שהחל במומביי והסתיים במרומי הר הזיתים בירושלים, נפגש עם הנגיד ר' יקותיאל יהודה (גורג') ראהר. הוא ידע כי ראהר עמד לימין בנו, בעת שסייע לו לרכוש את הבניין, 'בית נארימן' ברובע המגורים ההוא במומביי. וביקש להודות, ביקש להתנחם, וביקש להעניק מזכרת אישית, אוד מוצל מאש. את התמונה של הרבי שהייתה עדה לנורא מכל.

ראהר סירב לקחת את התמונה. הוא הרגיש שזה לא הוגן, שזה שייך לגבי, שייך לרבקי, שייך למוישי, אוד מוצל מאש, ששרד את הטבח הנורא בנס ההצלה בידי המטפלת סנדרה, חסידת אומות העולם.

אבל האבא הפציר ולא הרפה. ראהר נטל את התמונה, עטף אותה בנייר, הכניס אותה בחזרה למעטפה ורשם עליה שזהו פיקדון למשמרת, להחזרה לבית חב"ד של הרב גבריאל נוח ורבקה הולצברג, שישוקם וישופץ וייפתח מחדש.


השבוע, ביום שלישי בערב, כאשר עלה על בימת הנואמים ב'דינר' שחתם את אירועי חנוכת הבית, הוא היה נראה נרגש יותר מהרגיל. הסיבה לכך הייתה, המעטפה שהוא נשא באמתחתו, המעטפה שלקח אתו כל הדרך חזרה מניו יורק למומביי.

הוא נשא נאום נרגש, ואז הגיע אל הרגע המרטיט מכל. שוחחנו עם כמה מהמשתתפים, והם התוודו בפנינו שהבכי ששטף את פניהם של כל הנוכחים, הדמעות שזלגו, היו נחלת כל יושבי הדינר.

הנגיד ר' יקותיאל יהודה שיחי', שמלווה במסירות נפש מעוררת השתאות ובענווה שאין דומה לה, את מפעל השליחות הקדוש של הרבי, ותומך באהבת אמת במשפחות השלוחים בכל מקום שהם, במסגרת הקרנות והתוכניות השונות, שמנוהלות בידיו האמונות של איש סודו וידידו הרב משה יהודא קוטלרסקי שיחי', סיו"ר המרכז לעניני חינוך. הוא לא מדבר הרבה, וכשהוא מדבר הוא מדבר בטון שקט. אבל הרעד בקולו היה ניכר הפעם.

הוא הוציא מחיקו את המעטפה, והזמין אל הבמה את ממלא המקום. את השליח שהחליט יחד עם רעייתו, לצאת אל המקום הזה, אל המקום שקרה בו הנורא מכל, ולהוכיח לעולם כולו שנצח ישראל לא ישקר, וכי אין כוח בעולם שישבור את שלשלת הזהב של עם הקודש.

השליח הרב ישראל קוזלובסקי, עלה נרגש כולו, וקיבל מידיו של הנגיד את הפיקדון. הפיקדון שחיכה קרוב לשש שנים. הפיקדון שנלקח ממשרדו של הרב גבריאל נוח הי"ד הולצברג, ויוצב מחדש במשרדו של הרב ישראל שיחי'. פניו הקדושות של הרבי יאירו שוב מתוך התמונה אל חלל משרדו של שלוחו לעיר מומביי, במדינת הודו.

מאותו רגע ואילך, ניגשו מאות המשתתפים אל הרב קוזלובסקי וביקשו לגעת בתמונה המיוחדת, לנשק אותה, לקרוא את המילים שנכתבו באותם ימים על המעטפה, ולהתחבר אל הרגעים ההיסטוריים והמרגשים, של סיפור העוצמה והגבורה, הנחמה והבנייה.

סיפורה של תמונה. תמונה של הרבי. 

סיפורה של שליחות. שליחות נצחית שאין כוח בעולם שיגדע אותה.
ג' באלול תשע"ד