ב"ה יום רביעי, י"ג כסלו תשפ" | 11.12.19
אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: מאיר אלפסי, שטורעם
השליח כותב: רשמים אישיים מכינוס השלוחים

לידי מערכת שטורעם הגיע יומן פרטי שרשם לעצמו א' השלוחים הצעירים שיצא השנה לשליחות, וזו לו הפעם הראשונה שהוא משתתף בכינוס ● השליח שאומר בטלפון ק"ש שעל המיטה עם ילדו באוקראינה, על אסון הטבע שאיים למוטט את מוסדות חב"ד בקוסומוי אבל השליח התגבר על הכל, השאלות ששאל את עצמו השליח הרב בערל לאזאר לאחר שיצא מה'שבעה' אצל משפחת אזימוב
א' השלוחים, צפון ארה"ב

1. מאריוט של מעלה

מלון מאריוט שינה את פניו ללא הכר. מ"עוד סתם מלון" בברוקלין, הפך המלון לאחד מנדבכיו של כינוס השלוחים העולמי.

יומו הראשון של הכינוס, והמוני השלוחים גודשים את הסדנאות העוסקות במגוון רחב של נושאים מחיי היומיום של השליח, ומוגשות בטוב טעם בידי אנשי מקצוע מן השורה הראשונה.

כך ניתן לראות שלוחים ששיבה נשזרה בזקנם, עם אלו שזקנם עוד לא מלא. שלוחים שנושאי הסדנאות הוא בשבילם שגרת חיים, יחד עם אלו שמתוודעים לכך לראשונה. שלוחים שזהו הכינוס הראשון שלהם, ולצידם אלו שזה החצי יובל במספר.

וכל אלו ישובים זה לצד זה, במחיצה אחת, ולנגד עיניהם מטרה אחת ומשאלה אחת. קיום שליחותו של כ"ק אדמו"ר זי"ע במסירה ונתינה, עדי קיום המטרה: "להביא לימות המשיח".

מה שבימי החול היה מעורר התפעלות, כאן זה שגרה. בינות להמוני האנשים ניתן לראות שליח מארץ הקודש שאומר 'קריאת שמע שעל המיטה' בטלפון עם בנו שנשאר במקום שליחותו. לצידו משוחח שליח אחר עם חברו, וסח באזניו אודות הכנסת ספר תורה שהתקיימה לראשונה מזה מאה שנים בעירו, ואשר עוררה ניצוצות חבויים רבים בלבבות יהודי העיר.

שליח אחר מצרפת מדבר עם בן משפחתו אודות השבר שפקד אותם עם פטירתו של ר' מולע אזימאוו, אך מנגד ההחלטה הנחושה למנף את הכאב על מנת לבנות ולהוסיף במילוי השליחות.

אכן, כל מאורע כזה היה מייצר פארבריינגען בימים כתיקונם. אך כאן זוהי השגרה.

הסדנאות המגוונות עסקו בקשת רחבה של נושאים מהותיים וחשובים בחייו של השליח, ונמסרו על ידי אנשי מקצוע מוסמכים וכן על ידי שלוחים בעלי נסיון בתחום. כך באולם אחד למדו השלוחים כיצד יוכלו להנחות, לשיר, למסור שיעורים וכדו', מבלי לפגוע במיתרי הקול, או להצטרד.

באולם סמוך קבלו השלוחים טיפים להרצאות ומסירת שיעורים. במקום סמוך למדו השלוחים אודות תגובה במצבי חירום ומודעות אישית לבטחון, וזאת בעקבות המצב הבטחוני בארץ הקודש והאיומים על מוסדות יהודים ברחבי העולם, אשר ודאי לא ינום ולא ישן שומר ישראל, אך אין סומכין על הנס.

כך למדו השלוחים וצברו ידע רב בתחומים חשובים ונצרכים בחייהם היומיומיים.

לאחר הסדנאות נכנסו השלוחים לאולם המרכזי למושב כללי וארוחת צהרים מפוארת כיד המלך.

בראשית המושב פתח הרב משה שיחי' קוטלרסקי סיו"ר המל"ח ואמר שב"ה המקום עמוס למעלה מהמשוער, והודה לוועד הכינוס על פועלם הטוב.

אחריו הוקרנה על המסכים ברכתו השלוחה של ראש הממשלה מר בנימין נתניהו ששיבח את השלוחים ברחבי העולם וציין את העובדה שבית חב"ד זהו המקום הראשון אליו פונה יהודי בהיותו בחו"ל, בהדגישו במיוחד את עזרת השלוחים בנפאל בעת האסון שאירע בהרים לפני כמה שבועות. הוא הזכיר את דבריו של הרבי שנר אחד של אמת יגרש את החושך הגדול ביותר, וציין כי דברי הרבי חקוקים בלבו.

בהמשך עלה הרב מרדכי שיחי' ביסטריצקי מעיה"ק צפת, לקריאת פרק תהילים עקב המצב בארץ הקודש.

אחריו הזמין הרב קוטלרסקי את הרב אורי שיחי' גמסון מברלין להנחות את המושב.

אל דוכן הנואמים הוזמן הרב חיים אליעזר שיחי' אשכנזי מבנגקוק שדיבר אודות הכוחות והחיזוק שנותן הרבי לשלוחים להתגבר על הקשיים. הרב אשכנזי סיפר שבשנה שעברה נגרם נזק עצום לבית חב"ד בקוסומוי בסופה שפקדה את המקום, וסיפר בארוכה אודות הקשיים שהיו בקניית בניין קבוע לבית חב"ד, עד שהצליחו לקנותו באופן דלמעלה מהטבע, דבר שמוכיח על העזרה הכוחות שמעניק הרבי לשלוחיו באופן שלמעלה מהטבע.

לאחר מכן עלה הרב יוסף יצחק שיחי' לו מג'ורג'יה, שדיבר אודות עבודת השלוחים בזירוז הגאולה ובהחדרת העניין בעולם באופן המתקבל. בהקשר לעניין זה צפו השלוחים במראות קודש בנושא.

בהמשך עלו הרב צבי שיחי' פרימן מטורונטו והרב מאיר שיחי' ניומן מקליפורניה שעוררו אף הם את הקהל בנושא זה.

לסיום הוקרנו מראות קודש מניגונים עם הרבי, ובכך תם לו המושב.

לאחר המושב הכללי פנו השלוחים לשיעורי לימוד עיוניים בשלל נושאים כגון הזהירות בעניין השמיטה בארץ, הלכות הנצרכות בבתי חב"ד ובבתיהם של אנ"ש בשנה הקרובה, שאף בחו"ל נדרשת זהירות מפני שלעיתים ישנם דברים המיובאים מהארץ. בסלון אחר הציגו לפני השלוחים תגליות חדשות ומעניינות בסדר עריכת השולחן ערוך על ידי אדמו"ר הזקן, ובאולם הסמוך יכלו אלו המשתוקקים לחזור ולטעום את טעמם המתוק של דפי הגמרא, לשמוע שיעורים עיוניים בנגלה ממש כמו בישיבה, וכן הלאה.

בערבו של יום התכנסו השלוחים למושב כללי שנערך באולם המרכזי.

את המושב הנחה הרב מנחם מענדל שיחי' גולדשטיין, שעורר על כך שאין הפעולות העצומות נעשות בזכותם של השלוחים עצמם אלא בזכותו של הרבי, המשלח.

הוא הזמין את הרב יהושע בנימין שיחי' גורדון מקליפורניה ששיתף את הקהל בקורותיו בשעה שרצה לבנות בנין אך לא היה לו את הכסף הדרוש לכך. ר' לייבל גרונר אמר זאת לרבי. הרבי חייך ואמר: "על חשבון הגביר". הרב גורדון לימד מכך אודות הנושא של הכינוס "איך פאר דאך מיט אייך...", שהרבי מסייע בכל שלב בשליחות. עלינו השלוחים מוטל רק להיות מרוכזים בהוראותיו של המשלח ו... לעבוד קשה! הוא תיבל את דבריו בסיפורים רבים ובהומור אופייני.

אחריו דיבר הרב הראשי לרוסיה הרב בער'ל שיחי' לאזאר, שסיפר שהלך לנחם אצל משפחת אזימאוו בצרפת, ויצא מחוזק כאשר ראה את פעולותיו של הרב מולע ע"ה. הרב לאזאר הרחיב על כך שבכל מקום שהולכים הרבי לא רק הולך עם השליח אלא גם עושה את הפעולות בשבילו "הולך לפניך". אבל לשם כך צריך להיות בביטול למשלח, ולא להחזיק טובה לעצמו בהצלחותיו. הרב לאזאר שילב בדבריו סיפורים רבים משליחותו.

לאחר מכן הוקרנו קליפים קצרים מהשליח הרב נחמן סודאק ז"ל שנפטר בשנה האחרונה, שהוסרטו במהלך הכינוסים שעברו, כולל ראיון מיוחד שהוא נתן לאתר 'שטורעם' ולאחריהם הוקרנו מראות קודש בפרסום ראשון.

ג' בכסלו תשע"ה